Page 21 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 21

TYDZIEŃ 1  •  Moje przedszkole  •  19



            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczno-techniczne.
            Temat: Moje przedszkole.
            Cele:
              doskonalenie umiejętności pracy w grupie
              r
              ozwijanie zdolności manualnych
              kształtowanie wyobraźni i ekspresji plastycznej
              b
              udzenie poczucia odpowiedzialności i satysfakcji z wykonanej pracy
              s
              warzanie okazji do wspólnej zabawy.
               t
                 Pomoce: pudełka, plastikowe butelki, kolorowy blok rysunkowy, duży sztywny arkusz papieru, kolorowe bibuły,
                 nożyczki, klej, taśma klejąca, zszywacz, pakiety Nowa Trampolina pięciolatka.

            Przebieg zajęć:
            1.  Za pomocą kartonów, butelek, kolorowych papierów oraz bibuły dzieci wspólnie z N. projektują makietę pod tytułem
              Przedszkole naszych marzeń. Na dużym sztywnym arkuszu papieru przy użyciu zgromadzonych materiałów wznoszą
              budowlę przedszkola z ogrodem lub placem zabaw.
            2.  Wspólne sprzątanie.
            3.  Omówienie wykonanej pracy. Wskazanie tego, co dzieciom najbardziej podobało się podczas wspólnej pracy, oraz
              zwrócenie uwagi na trudności w trakcie wykonywania zadania.
            4.  Zapoznanie z Kartami pracy z pakietu Nowa Trampolina pięciolatka. N. zaprasza do obejrzenia zeszytów, w których w cią-
              gu roku przedszkolnego będą wykonywać różne ciekawe ćwiczenia. Dzieci oglądają Karty pracy cz. 1. N. zwraca uwagę
              na okładkę (planszę edukacyjną) ze „skrzydełkiem” (ilustracja na okładce nawiązuje do opowiadania Urszuli Piotrowskiej
              Gdzie jest piłka Zajączka?, które dzieci będą omawiać następnego dnia) oraz na rysunki na jej wewnętrznej stronie.
              Uwaga: N. może wykorzystać tę stronę w dowolny sposób i w dowolnym czasie podczas zajęć z dziećmi. Znajdują się
              na niej konturowe rysunki, których nazwy zaczynają się na literę poznawaną w Kartach pracy cz. 1: A (aparat, ananas,
              akwarium, arbuz, auto, autobus, aeroplan, abażur w lampie), O (okulary, owca, osioł, okna w domu), E (ekierka), I (igloo,
              igła), U (ufoludek, ul). Dzieci poznają też literę Y, która znajduje się w nazwach innych rysunków (grzyb, ryby w akwa-
              rium). Są tu również rysunki nawiązujące do tematów realizowanych w tej części. Dzięki temu N. może wracać do tej
              strony w ciągu trzech miesięcy korzystania z Kart pracy cz. 1.
              Propozycje wykorzystania strony:
                 x  szukanie odpowiednich obrazków podczas wprowadzania danej litery
                 x  przeliczanie darów jesieni
                 x  zabawa typu „Kto pierwszy znajdzie…”
                 x  kolorowanie rysunków po zakończeniu danego tematu lub całej części Kart pracy
                 x  wskazywanie rysunków, których nazwy mają określoną liczbę sylab / głosek
                 x  zastanawianie się, co jest na obrazkach, które są „ucięte” (na brzegach strony); rysowanie ich dalszego ciągu na kart-
                 ce częściowo podłożonej pod okładkę.
            5.  Wykonanie ćwiczenia w KP1 (ćw. 1, s. 3). N. zwraca się do dzieci: Wspólnie stworzyliśmy projekt przedszkola z kartonów.
              Teraz, w waszych zeszytach, każdy narysuje przedszkole i siebie w przedszkolu oraz swojego kolegę. N. czyta polecenie.
              Dzieci wykonują rysunek, nazywają powstałe kształty.


            III Zajęcia w ogrodzie

              x Zapoznanie się z zasadami obowiązującymi w ogrodzie.
              x Zabawy ruchowe z użyciem chusty animacyjnej:
                 Z
                abawa „Biegające kolory”. Dzieci stoją w kręgu, trzymając chustę. Wywołane przez N. osoby przebiegają pod chus-
                 tą, a pozostałe dzieci im to umożliwiają (jednocześnie podnoszą lub opuszczają chustę): Pod chustą przebiegają osoby,
                 które mają na sobie… czerwone bluzeczki / białe skarpetki / niebieskie spodnie itp.
                abawa „Pod kolorową tęczą”. Uczestnicy ustawiają się równolegle do siebie po dwóch stronach. Dwie osoby trzy-
                 Z
                 mają chustę górze. Zadaniem dzieci jest przebiegnięcie pod chustą w przeciwnym kierunku, zanim chusta opadnie.
                 Przed powtórzeniem zabawy N. wyznacza kolejną parę do trzymania chusty.
   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26