Page 25 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 25

TYDZIEŃ 1  •  Moje przedszkole  •  23



            Zajęcia główne:   ▶  1. Zajęcia matematyczne – kolorowe figury. Zapamiętywanie położenia figur w ciągu. Układanie
            przeciętych figur w całość. Ustawianie figur zgodnie z podanym rytmem. Wykonanie ćwiczeń w KP1 – tworzenie prac
            na bazie figur geometrycznych i z wykorzystaniem dostępnego materiału plastycznego.   ▶  2. Zajęcia umuzykalniające –
            witamy Trampolinka śpiewająco. Witanie Trampolinka śpiewaniem na znane melodie. Poznanie piosenki Trampolinek
            i my. Ustalenie gestów i ruchów towarzyszących piosence. Nauka 1. zwrotki utworu.
              obszary z podstawy programowej: I 4, 5; IV 1, 7, 12, 14

            Zajęcia w ogrodzie: Rysowanie kredą na chodniku różnych kształtów. Zabawa ruchowa „Przeciąganie liny”.
              obszary z podstawy programowej: I 2, 4, 5, 7; III 5, 7; IV 8, 18


            I Aktywność poranna i popołudniowa

            Zadania poranne
              x Zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa „Ruchome figury”. N. rozdaje dzieciom ustawionym w kręgu po 1 kartoniku
              z figurą geometryczną (kwadrat, koło, prostokąt lub trójkąt). Dzieci reagują odpowiednio na hasła N., np.: Kwadraty
              podskakują na jednej nodze. Trójkąty tupią. Koła siadają na dywanie. W tym czasie niewytypowane figury stoją w bez-
              ruchu, czekając na komunikat N.
              x Zabawa matematyczna „Gdzie ukryły się figury?”. N. prezentuje szablony figur geometrycznych wykonane z kolorowego
              bloku technicznego (kwadrat, koło, prostokąt i trójkąt – każda figura jest w innym kolorze). Zadaniem dzieci jest odszu-
              kanie w sali elementów w kształcie figur wskazanych przez N., np.: Gdzie ukrył się trójkąt? (Dach domku dla lalek jest
              w kształcie trójkąta). Gdzie jest kwadrat? (Blat stolika to kwadrat).
              x Ćwiczenia poranne – Zestaw I (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x Zabawa z użyciem instrumentu „Figury”. N. rozkłada w różnych częściach sali szablony figur. Dzieci stoją w rozsypce.
              N. wystukuje rytm na tamburynie. Na przerwę w muzyce i hasło N. (nazwa figury, np.: Koło!) dzieci odszukują odpo-
              wiedni szablon i ustawiają się w jego pobliżu.
              x Zabawa utrwalająca znajomość figur geometrycznych „Kim jestem?”. Dzieci siadają w kole na dywanie. N. wybiera
              ochotnika, który ustawia się w środku koła, i nakleja na jego plecach figurę. Wybrana osoba obraca się dookoła, tak aby
              wszystkie dzieci mogły zobaczyć figurę – ich zadaniem będzie podanie cech figury po to, aby ochotnik mógł odgadnąć,
              kim jest, np.: Jesteś okrągły. / Masz trzy rogi. / Masz cztery równe boki. Zabawę powtarzamy kilka razy.
              x Zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa „Geometryczna wirówka” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).


            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: zajęcia matematyczne.
            Temat: Kolorowe figury.
            Cele:
              trwalanie kształtu podstawowych figur geometrycznych
              u
              u
              wrażliwianie na konieczność uważnego słuchania poleceń w celu prawidłowego ich wykonania
              r
              ozwijanie logicznego myślenia poprzez dostrzeganie regularności w układzie przedmiotów i kontynuowanie rytmu
              doskonalenie sprawności manualnej
              r
              ozwijanie wyobraźni i ekspresji plastycznej.
                 Pomoce: kolorowe kartki, koperty, nożyczki, klej, blok rysunkowy, kredki, skrawki materiału, papier kolorowy, KP1.

            Przebieg zajęć:
            1.  Zabawa rozwijająca spostrzegawczość „Jaka to kolejność?”. N. rozkłada cztery figury w określonej kolejności. Wskazuje
              palcem każdą z nich i głośno nazywa. Zwraca uwagę dzieci na kolejność figur. Następnie prosi ochotnika o zamknięcie
              oczu. W tym czasie zmienia kolejność ułożenia figur. Zadaniem dziecka jest wskazanie, co się zmieniło.
            2.  N. dzieli dzieci na cztery grupy. Każda z nich otrzymuje kopertę w innym kolorze, w której jest przecięta na cztery części
              figura (w takim samym kolorze, w jakim jest koperta). Zadaniem dzieci w grupie jest złożenie wszystkich elementów
              w całość, a następnie wskazanie takiego samego koloru w sali.
            3.  Praca przy stolikach. N. rozdaje każdemu dziecku kartkę, na której narysowane są figury geometryczne: koło, kwadrat,
              prostokąt i trójkąt. Zadaniem dzieci jest ich wycięcie i ułożenie w rytmie znajdującym się na tablicy, np.: koło – kwadrat –
              koło – trójkąt, trójkąt.
   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30