Page 20 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 20

18  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Wrzesień



          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: zajęcia społeczne z wykorzystaniem tekstu literackiego.
          Temat: Kodeks przedszkolaka.
          Cele:
            s
             t
            warzanie sprzyjających warunków do wspólnej i zgodnej zabawy
            doskonalenie umiejętności wypowiadania się i określania własnych potrzeb
            kształtowanie poczucia przynależności do grupy rówieśniczej
            kreślenie norm i zasad obowiązujących w przedszkolu
            o
            w
            drażanie do uważnego słuchania tekstu literackiego.
               Pomoce: farby, pędzle, flamastry, duży arkusz papieru, miska z wodą.

          Przebieg zajęć:
          1.  Rozmowa na temat zasad i norm funkcjonowania w przedszkolu. Burza mózgów – dzieci zastanawiają się, jak powinny
            zachowywać się na terenie przedszkola; podają swoje propozycje.
          2.  Stworzenie Kodeksu przedszkolaka. Wyjaśnienie przez N., czym jest kodeks. Ustalenie norm dotyczących zachowania
            w przedszkolu. Zwrócenie szczególnej uwagi na zasady obowiązujące w szatni, sali i ogrodzie.
          3.  Zapisanie zasad na arkuszu papieru, również za pomocą umownych znaków graficznych (Pomagam innym; Gdy czegoś
            nie wiem, pytam; Szanuję zabawki; Jestem dobrym przyjacielem itp.).
          4.  Omówienie zasad na podanych przykładach (np. Szanuję zabawki – odkładam przedmioty na swoje miejsce, zgłaszam
            uszkodzenie zabawki).
          5.  Złożenie podpisu pod Kodeksem przedszkolaka poprzez odbicie rąk. N. maluje wychowankom dłonie, po czym dzieci
            odbijają je na arkuszu.
          6.  Wysłuchanie wiersza Iwony Rup Kodeks przedszkolaka.



                Kodeks przedszkolaka

            Jak w przedszkolu się zachować?  Kiedy pani mówi do nas,         Po zabawach, po zajęciach
            Zaraz wszyscy się dowiemy:       to na nią patrzymy              o porządek wnet zadbamy:
            Gdy wchodzimy, to… „Dzień dobry!”  i jak o coś nas poprosi,      książki, kredki, lalki, misie
            i „Dzień dobry” odpowiemy .      z chęcią szybko to robimy .     na ich miejsca układamy .


            Szanujemy swe zabawki,           Jeszcze jedna ważna sprawa,     Gdy rodzice przyjdą po nas,
            chętnie nim się dzielimy .       o niej zawsze pamiętamy,        czas do domu, wychodzimy!
            Chcemy wziąć coś od kolegi?      ścinki, śmieci i papierki,      Pani i kolegom z grupy
            Wtedy ładnie poprosimy .         prosto do kosza wrzucamy .      „do widzenia” więc mówimy .
                                                                                                 Iwona Rup
            „Proszę”, „przepraszam”, „dziękuję” –  W naszej sali nie krzyczymy
            używamy tych prostych słów .     i hałasu nie robimy,
            Pamiętaj więc, przedszkolaku,    aby było nam przyjemnie
            często je do wszystkich mów .    wszyscy zgodnie się bawimy .
            Na zajęciach, kiedy pani         Jemy bardzo kulturalnie,
            uczy nas ciekawych rzeczy,       przy jedzeniu nie mówimy,
            każdy słucha i uważa,            a gdy chcemy coś powiedzieć,
            cichuteńko siedzą dzieci .       wtedy rękę podnosimy .


          7.  Rozmowa na temat treści wiersza. Dzieci wymieniają zasady, które pojawiły się i w tekście, i w stworzonym wspólnie
            plakacie. Wskazują te, o których wcześniej nie wspominały.
   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25