Page 29 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 29

TYDZIEŃ 1  •  Moje przedszkole  •  27


            Piątek    temat:  Spacer po przedszkolu.



            Zapis w dzienniku:

            Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa integrująca „Zabawkowy pociąg”. Zabawa ruchowa „Jak najdłużej”. Ćwicze-
            nia poranne – Zestaw I. Zabawa w kole „Raz, dwa, trzy – maszerujesz ty!”. Zabawa plastyczna „Mój ukochany miś”. Zabawa
            ruchowa „Bocian i żaba”.
              obszary z podstawy programowej: I 5, 7, 9; II 4; III 5; IV 8, 12

            Zajęcia główne:   ▶  1. Zajęcia społeczne – przedszkolne pomieszczenia. Omówienie pomieszczeń znajdujących się
            w przedszkolu. Rozwiązywanie zagadek. Spacer po przedszkolu. Wyklaskiwanie słów – dzielenie na sylaby.   ▶  2. Zajęcia
            ruchowe. Ćwiczenia gimnastyczne – Zestaw II.
              obszary z podstawy programowej: I 5, 8; III 2, 8; IV 2, 5, 9, 14

            Zajęcia w ogrodzie: Zabawy ruchowe: „Slalom”, „Toczące się piłki”.
              obszary z podstawy programowej: I 2, 5; III 5; IV 18


            I Aktywność poranna i popołudniowa

            Zadania poranne
              x Zabawa integrująca „Zabawkowy pociąg”. Dzieci siadają na dywanie w rzędzie – jedno za drugim. N. znajduje się na począt-
              ku. Szepcze na ucho dziecku, które siedzi jako pierwsze, nazwę zabawki. Dzieci kolejno przekazują sobie tę nazwę, aż do
              ostatniego uczestnika zabawy. Ostatnia osoba wypowiada głośno słowo.
              x Zabawa ruchowa „Jak najdłużej”. Dzieci kładą sobie woreczek na głowie. Spacerują po sali, uważając, żeby woreczek nie spadł.
              x Ćwiczenia poranne – Zestaw I (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x Zabawa w kole „Raz, dwa, trzy – maszerujesz ty!”. Dzieci maszerują w koło, powtarzając rytmicznie: Raz, dwa, trzy –
              maszerujesz ty. Gdy N. klaśnie w dłonie, dzieci zmieniają kierunek marszu.
              x Zabawa plastyczna „Mój ukochany miś” – rysowanie kredkami ulubionej maskotki; ćwiczenie ruchów ręki.
              x Zabawa ruchowa „Bocian i żaba”. Jedno z dzieci jest bocianem. Pozostali uczestnicy skaczą po sali, naśladując żaby.
              Na hasło Bocian! dzieci-żaby zastygają w bezruchu, a bocian chodzi i sprawdza, czy nikt się nie rusza. Gdy odejdzie,
              żabki znów mogą swobodnie skakać.


            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: zajęcia społeczne.
            Temat: Przedszkolne pomieszczenia.
            Cele:
              trwalenie wiedzy na temat pomieszczeń znajdujących się w przedszkolu
              u
              r
              ozwijanie logicznego myślenia
              kształtowanie analizy sylabowej.
                 Pomoce: plansze z pomieszczeniami.

            Przebieg zajęć:
            1.  Prezentacja ilustracji przedstawiającej wnętrze przedszkola lub pojedynczych pomieszczeń znajdujących się w przed-
              szkolu. N. wskazuje i wspólnie z dziećmi nazywa poszczególne miejsca (sala dydaktyczna / sala grupy, kuchnia, łazienka,
              szatnia).
            2.  Zabawa „Jakie to pomieszczenia?”. N. mówi o miejscach w przedszkolu, nie podając ich nazw. Dziecko, które wie, o jakim
              miejscu jest mowa, podnosi rękę i udziela odpowiedzi.
              W tym pomieszczeniu pani kucharka gotuje obiady.
              Można tam umyć ręce.
              Zostawiamy tam kurtki i czapki, zanim wejdziemy do sali.
              Wspólnie się tam bawimy i wesoło spędzamy czas.
   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34