Page 173 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 173

TYDZIEŃ 1 4  •  Zapraszamy na przedstawienie  •  171



            odtwarzanie rytmów. Zabawa „Kręgle” – ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej. Zabawa ruchowa rzutna
            „Zawody stóp”.
              Obszary z podstawy programowej: I 5, 7, 8, 9; III 5; IV 2, 5, 12

            Zajęcia główne:   ▶  1. Zajęcia społeczne z wykorzystaniem wiersza D. Laszczyk Mój teatr – wdrażanie do słucha nia
            ze zrozumieniem treści utworu literackiego, kształtowanie umiejętności wyrażania własnych doświadczeń, rozwijanie
            koordy nacji wzrokowo-ruchowej i płynności ruchów ciała. Wykonanie ćwiczeń w KP2, s. 56–57.  ▶  2. Zajęcia plastycz-
            ne –„Kukiełki” na podstawie ćwiczenia w KP2, s. 58 – rozwijanie wyobraźni i pomysłowości, doskonalenie sprawności
            manual nej, dbanie o estetyczne wykonanie kukiełek.
              Obszary z podstawy programowej: I 8, 9; III 5; IV 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 11

            Zajęcia w ogrodzie: Spacer po ogrodzie połączony z obserwacją zmian w najbliższym otoczeniu związanych z aktualną
            porą roku. Skoki z jednej kry na drugą – rozwijanie koordynacji ruchowej. Zabawa ruchowa bieżna „Biegnij! – Stój!”.
              Obszary z podstawy programowej: I 5, 8, 9; II 10, 11; III 5; IV 18


            I Aktywność poranna i popołudniowa

            Zadania poranne
              x Zabawa integracyjna „Wesołe laleczki”. N. wyjaśnia dzieciom, że na czas zabawy zamieniają się w lalki. Na sygnał:
              Stop będą dobierały się w pary, dotykając się tą samą częścią ciała wymienioną przez N., np. plecy, kolana.
              x Zabawa „Lalka losuje losy”. N. w wiklinowym koszyku umieszcza obrazki przedstawiające różne przedmioty, w których
              nazwach słychać głoskę m. Za pomocą lalki pacynki losuje obrazek. Chętne dziecko układa zdanie z nazwą przedmiotu
              znajdującego się na obrazku. Kształtowanie umiejętności logicznego myślenia i układania zdań.
              x Ćwiczenia poranne – Zestaw VII (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x Zabawa „Powtórz po mnie”. N. zaprasza dzieci do kręgu i proponuje zabawę z wyklaskiwaniem usłyszanego rytmu.
              Po kilku powtórzeniach prosi chętne dzieci, aby same wymyśliły jakiś rytm, a inni go powtórzą.
              x Zabawa „Kręgle” – ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej.
              x Zabawa ruchowa rzutna „Zawody stóp” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).

            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: zajęcia społeczne z wykorzystaniem wiersza.
            Temat: W teatrze.
            Cele:
              drażanie do słuchania ze zrozumieniem treści utworu literackiego
              w
              kształtowanie umiejętności wyrażania własnych doświadczeń
              r
              ozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej i płynności ruchów ciała.
                 Pomoce: duża ilustracja sali teatralnej, szablony z napisami: lampy (reflektory), dekoracja, widownia, lalka, widz,
                 scena, aktor, sufler, kukiełka, pacynka, KP2.

            Przebieg zajęć:
            1.  N. umieszcza na tablicy ilustrację sali teatralnej.
            2.  N. recytuje wiersz Doroty Laszczyk Mój teatr.


                  Mój teatr

              Cztery krzesła i koc z szafy w teatr w domu dziś zamienię .
              Wezmę misia, lalkę, pieska i urządzę przedstawienie .
              Miś rycerzem będzie dzielnym, co ze smokiem walkę toczy .
              Lalka to królewna piękna, która wypłakuje oczy .
              A mój piesek będzie smokiem, co ma cztery głowy straszne .
              Ja zostanę zaś aktorką i w mig przedstawienie zacznę!
                                                Dorota Laszczyk
   168   169   170   171   172   173   174   175   176   177   178