Page 168 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 168

166  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Grudzień



          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
          Temat: Spotkanie z przyjacielem psem.
          Cele:
            n
            auka piosenki Mój przyjaciel
            r
            ozwijanie koordynacji ruchowej
            kształtowanie umiejętności współdziałania z rekwizytem
            u
            wrażliwianie na zmiany tempa, doskonalenie pamięci
            kształtowanie poczucia rytmu
            ozwijanie umiejętności śpiewania.
            r
               Pomoce: nagranie piosenki Mój przyjaciel (CD), piłki, bębenek, tamburyn, szarfy.

          Przebieg zajęć:
          1.  Powitanie. Dzieci stają w kole i śpiewają piosenkę powitalną opartą na melodii popularnej Kurki trzy, wykonując wska-
            zane ruchy (zob. TYDZIEŃ 11, Środa).
          2.  Zabawa z piłką. N. rozdaje dzieciom piłki. Dzieci, trzymając je przed sobą, poruszają się w rytmie wystukiwanym przez N.
            na bębenku. Na kolejne przerwy w grze na bębenku dzieci wykonują określone czynności: pierwsza przerwa – podrzucają
            jednokrotnie piłkę do góry, druga przerwa – turlają piłkę wokół swoich stóp, trzecia przerwa – odbijają piłkę od podłogi
            i łapią ją, czwarta przerwa – wymieniają się piłką z kolegą, piąta przerwa – kładą piłkę w wyznaczonym przez N. miejscu.
          3.  Nauka piosenki Mój przyjaciel. N. prezentuje dzieciom nagranie piosenki Mój przyjaciel (CD). Następnie przeprowadza
            z dziećmi rozmowę na temat piosenki: Kim jest przyjaciel w piosence? W jaki sposób pies bawi się ze swoim panem? Jakiej
            rasy jest pies z piosenki?.


                 Mój przyjaciel                                                           słowa: A . Bernat
                                                                                          muzyka: B . Kolago
                Umiarkowanie

                                             (  )


                                                                           -
                                                -
                1. Mój przy -  ja -  ciel  ma czte ry  a -  py  i  naj -  milszy na  wie -  cie jest!
                                          (  )

                                         -
                Ta -  ki  ma -  ykun -  de lek  a cia -  ty,  naj -  pi -  kniej szyze wszy stkich pies!
                                                  -
                                                                           -
                                                                                       -
                Ja  mampsa,           pies  ma  mnie,          go -  ni  pi -  k  w par -  ku chce.





                Ja  mampsa,           pies  mamnie,         z przy ja -  cie -  lem  nie  jest  le.
                                                                 -
             1 .   Mój przyjaciel ma cztery łapy             Ref .:  Ja mam psa,         2 .   Mój przyjaciel jest zawsze ze mną,
              i najmilszy na świecie jest!          pies ma mnie,             wszystkie moje marzenia zna .
              Taki mały kundelek łaciaty,           gonić piłkę               I to jeszcze wie dobrze na pewno,
              najpiękniejszy ze wszystkich pies!    w parku chce .            że dla niego piosenka ta!
                                                    Ja mam psa,
                                                    pies ma mnie,         Ref .:   Ja mam psa…
                                                    z przyjacielem

                                                    nie jest źle .

            W dalszej kolejności dzieci uczą się pierwszej zwrotki oraz refrenu piosenki.
          4.  Zabawa z piosenką Mój przyjaciel. Dzieci reagują w określony sposób na wstęp, zwrotkę oraz refren piosenki. Wstęp –
            chodzą parami, trzymając się za ręce, w rytmie piosenki po całej sali. Zwrotka – zastygają w bezruchu, zmieniają pozę,
            gdy N. zagra dźwięk na tamburynie. Podczas trwania refrenu wykonują następujące gestodźwięki: Ja mam psa – na
   163   164   165   166   167   168   169   170   171   172   173