Page 164 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 164

162  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Grudzień



          Cele:
            doskonalenie umiejętności aktywnego słuchania tekstu literackiego
            kształtowanie umiejętności wypowiedzi na podany temat na podstawie wysłuchanego tekstu i własnych doświadczeń
            p
            oznanie postaci Mikołaja i tradycji związanych z obdarowywaniem prezentami
            wzbogacanie słownictwa.

               Pomoce: ilustracje z Mikołajem, nagranie dowolnej skocznej muzyki, KP2.

          Przebieg zajęć:
          1.  Słuchanie wiersza Doroty Laszczyk Kiedy przyjdzie Mikołaj.



                Kiedy przyjdzie Mikołaj

             W ten jeden magiczny dzień w roku,    A on z komina nagle wyskoczy,
             kiedy na niebie gwiazdka zaświeci,    albo drzwi domu cicho uchyli .
             wokół choinki gromadzą się wszyscy –  Ach, jak czekają wszyscy razem
             dziadkowie, rodzice i dzieci .        tej jednej, magicznej chwili .
                                                                           Dorota Laszczyk
             Słuch wytężają i patrzą pilnie,
             czy jego zaprzęg dostrzegą w oddali,
             czy już się zbliża gość z prezentami,
             czekają razem – duzi i mali .


          2.  Omówienie treści wiersza: Jak nazywa się dzień, kiedy czekamy na prezenty od Mikołaja? W jaki sposób wchodzi Mikołaj
            do domu? Jakie emocje wywołują prezenty? Jaki jest wasz wymarzony prezent?
          3.  Poznajmy Mikołaja – praca z obrazkiem. Opisywanie wyglądu Mikołaja: ma czerwoną czapkę i płaszcz, długą brodę,
            czasem wkłada okulary. N. opowiada o Mikołaju: Mikołaj mieszka bardzo daleko, aż na Biegunie Północnym. Jeździ
            saniami ciągniętymi przez renifery. Na saniach wozi prezenty dla dzieci. Jeśli byliście grzeczni przez cały rok, na pewno
            dostaniecie wymarzone prezenty. Szukajcie ich pod poduszką, a w czasie świąt pod choinką.
          4.  Poznajmy Mikołaja – praca z obrazkiem. Dzieci ustawiają się trójkami w zaprzęgi, dwoje dzieci z przodu (renifery),
            a jedno z tyłu (Mikołaj). Zaprzęgi poruszają się w rytm muzyki, w czasie przerw w muzyce następuje zamiana ról.
          5.  Wykonywanie ćwiczenia 1 w KP2, s. 46. Kolorowanie postaci Mikołaja, określanie, która jest lewa i prawa strona, przy-
            klejanie z prawej i lewej strony Mikołaja tyle samo paczek z prezentami.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne.
          Temat: Mikołaj.
          Cele:
            kształtowanie umiejętności wykorzystywania różnego materiału do tworzenia pracy plastycznej
            doskonalenie sprawności manualnych
            doskonalenie umiejętności klejenia i łączenia elementów.

               Pomoce: rolki po papierze toaletowym, czerwony i biały papier, wata, klej, nożyczki, flamastry, kółka – guziki
               wycięte z czarnego papieru, półkola – ręce Mikołaja wycięte z czerwonego papieru, sylwety worków w dowolnym
               kolorze, koła z czerwonego papieru przecięte do połowy – czapka.

          Przebieg:
          1.  Oglądanie ilustracji przedstawiających Mikołaja – opisywanie wyglądu, dostrzeganie podobieństw.
          2.  Omówienie sposobu wykonania pracy plastycznej:
            –  oklejanie rolki czerwonym papierem
            –  wycinanie twarzy z białego papieru, dorysowywanie flamastrem oczu, nosa, ust
            –  doklejenie brody
            –  przyklejenie guzików, rąk i worka
            –  składanie czapki (z pomocą N.) i przymocowanie jej do rolki.
          3.  Wykonanie prac przez dzieci.
   159   160   161   162   163   164   165   166   167   168   169