Page 166 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 166

164  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Grudzień



          Cele:
            doskonalenie umiejętności wypowiadania się na zadany temat – stosowanie odpowiednich form gramatycznych
            r
            ozwijanie wyobraźni w trakcie przewidywania, co było wcześniej i co wydarzy się potem
            p
            oprawne budowanie zdań w czasie przeszłym i przyszłym
            trwalanie wiadomości na temat postaci Mikołaja
            u
            r
            ozwijanie słownictwa.
               Pomoce: ilustracje do historyjki, emblematy z rysunkami zabawek, KA.
          Przebieg zajęć:
          1.  Rozmowa z dziećmi przy obrazkach.
               x Dzieci siedzą przed tablicą, do której przypięta jest ilustracja przedstawiająca Mikołaja z wypchanym workiem
               w saniach ciągniętych przez renifery. N. prosi, aby dzieci opowiedziały, co przedstawia obrazek.
               x Przewidywanie, co Mikołaj robił wcześniej. Pomyślcie, co Mikołaj robił wcześniej.
               Zwracanie uwagi na prawidłowe budowanie zdań w czasie przeszłym.
               N. po wypowiedziach dzieci wiesza na tablicy obrazek, na którym widać, jak Mikołaj pakuje do worka zabawki.
               x Wymyślanie zakończenia historyjki. Jak myślicie, gdzie Mikołaj zawiezie tyle zabawek?
               Zwracanie uwagi na prawidłowe budowanie zdań w czasie przyszłym.
               Swobodne wypowiedzi dzieci. N. przypina ostatni obrazek, na którym widać Mikołaja z dziećmi w przedszkolu.
               x Nadawanie tytułu historyjce obrazkowej. Jaki tytuł możemy nadać tej historyjce? N. chwali wszystkie propozycje
               dzieci.
          2.  Zabawa „Co wiemy o Mikołaju?” – dzieci odpowiadają na pytania zadawane przez N.
            –  Gdzie mieszka Mikołaj?
            –  Kiedy obchodzi imieniny Mikołaj?
            –  Jaki jest ulubiony kolor Mikołaja?
            –  W czym przynosi prezenty Mikołaj?
            –  Jakim pojazdem porusza się Mikołaj po świecie?
            –  Jakie zwierzęta ciągną sanie Mikołaja?
            –  W jaki sposób Mikołaj podrzuca dzieciom prezenty?
            –  Kto pomaga Mikołajowi w przygotowaniach prezentów?
            –  Skąd Mikołaj wie, co dzieci chcą otrzymać od niego?
            –  Co dostają od Mikołaja niegrzeczne dzieci?
          3.  Zabawa ruchowa z elementem biegu „Prezenty”. Dzieci otrzymują emblematy z zabawkami: lalki, samochody, klocki,
            misie i siadają w kole na podłodze. N. wywołuje poszczególne dzieci, np. z emblematem lalek. Dzieci te robią jedno
            okrążenie i wracają na swoje miejsca. Na hasło: prezenty, wszyscy zmieniają miejsca.
          4.  Wycinanie elementów z k. 9, KA – układanie według wzoru obrazka przedstawiającego Mikołaja.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia ruchowe.
          Temat: Ćwiczenia gimnastyczne – Zestaw III (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).



          III Zajęcia w ogrodzie

             x Zabawa z elementem rzutu i celowania „Śniegowe kule”. Rzucanie śnieżkami do wyznaczonego celu, np. drzewa, tarczy,
            chodnika. Rozwijanie umiejętności rzutu do celu prawą i lewą ręką.
             x Chodzenie po śladach N., wybranego dziecka – doskonalenie zmysłu równowagi.
             x Zabawa ruchowa skoczna „Kto wyżej?” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).



          Środa    temat:  Worek z prezentami


          Zapis w dzienniku:

          Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa „Co zniknęło?” – doskonalenie spostrzegawczości, pamięci. Wykonywanie
          zawieszek na okna w sali – KA, k. 10. Ćwiczenia poranne – Zestaw VI. Ćwiczenia percepcji słuchowej „Gdzie słyszysz dzwone-
          czek?”. Zabawa ruchowa z mocowaniem „Przepychanka”.
            Obszary z podstawy programowej: I 5; III 5; IV 7, 9
   161   162   163   164   165   166   167   168   169   170   171