Page 170 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 170

168  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Grudzień



          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: wycieczka w najbliższym otoczeniu przedszkola (wykorzystanie ciekawego miejsca w okolicy: las, park, ogród
          działkowy).
          Temat: Nadchodzi zima.
          Cele:
            u
            trwalanie zasad zachowania się podczas wycieczek pieszych
            kształtowanie umiejętności prowadzenia obserwacji, zauważanie zmian w przyrodzie i wiązanie ich z określoną
            porą roku
            u
            wrażliwianie na los zwierząt w zimowych warunkach.
               Pomoce: pokarm dla ptaków: ziarna, słonina, KP2.

          Przebieg zajęć:
          1.  Zapoznanie dzieci z celem wycieczki – prowadzenie obserwacji przyrodniczych, szukanie oznak zimy.
          2.  Obserwacja przyrody – wypowiedzi dzieci, jakie zauważyły zmiany (brak liści na drzewach i krzewach, brak kwiatów,
            okrywanie roślin, nazywanie drzew (stosowanie podziału na iglaste, liściaste).
          3.  Obserwacja ptaków, które zostały na zimę – zachęcanie do niesienia pomocy, odszukanie miejsc przeznaczonych
            do dokarmiania. Pozostawienie pokarmu.
          4.  Zebranie skarbów do kącika przyrody: szyszki, gałązki bez liści, kora.
          5.  Powrót do przedszkola – dzielenie się wrażeniami z wycieczki.
          6.  Wykonywanie ćwiczenia z KP2, s. 51 – uzupełnienie nalepkami fragmentów zimowego obrazka.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia ruchowe.
          Temat: Ćwiczenia gimnastyczne – Zestaw III (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).


          III Zajęcia w ogrodzie
             x Zabawy dowolne na śniegu: jazda na sankach, lepienie, rzucanie śnieżkami itp. Przestrzeganie ustalonych zasad bez-
            piecznej zabawy.
             x Rysowanie patykiem na śniegu według pomysłu dzieci – rozwijanie sprawności grafomotorycznej.
             x Zabawa ruchowa rzutna „Traf i zdobądź punkty” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).




          Piątek    temat:  Warto pomagać



          Zapis w dzienniku:

          Aktywność poranna i popołudniowa: Gra memo – zabawki – rozwijanie spostrzegawczości i pamięci. Wykonywanie
          ćwiczeń w KP 2, s. 55. Ćwiczenia poranne – Zestaw VI. Zabawa tropiąca „Szukamy zwierząt w lesie” – rozpoznawanie
          kierunków w przestrzeni. „Obrazki na tackach” – rozwijanie wyobraźni i sprawności grafomotorycznych. Zabawa ruchowa
          na czworakach „Zabawa kotów piłkami”.
            Obszary z podstawy programowej: I 5, 8, 9; III 5, 8, 9; IV 14

          Zajęcia główne:   ▶  1. Zajęcia przyrodnicze – „Warto pomagać” – na podstawie fragmentu opowiadania F. Kobryń-
          czuka Zimowe pogotowie – wdrażanie dzieci do wyrażania swoich myśli i uczuć na podstawie wysłuchanego utworu,
          rozwijanie percepcji słuchowej i logicznego myślenia, rozwijanie zainteresowań światem zwierząt. „Jak możemy pomagać?” –
          ćwiczenie 1, KP2, s. 54.  ▶  2. Zajęcia plastyczne – „Kolorowe lampiony” – rozwijanie wyobraźni twórczej przy tworze-
          niu kompozycji płaskich, utrwalanie nazw i wyglądu zwierząt mieszkających w lesie, zwracanie uwagi na staranne wyko-
          nanie pracy.
            Obszary z podstawy programowej: II 10; III 5, 7; IV 1, 7, 11, 14, 15, 16, 18, 19

          Zajęcia w ogrodzie: Zabawa z wykorzystaniem sprzętu terenowego – zwrócenie uwagi na zasady bezpieczeństwa.
          Zabawa ruchowa bieżna „Biegnij! – Stój!”.
            Obszary z podstawy programowej: I 5, 8, 9; III 5
   165   166   167   168   169   170   171   172   173   174   175