Page 172 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 172

170  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Grudzień


            – Czy to cukier? – zapytałem . – Cukierki to ty lubisz! One w lesie – wolą sól! A liżą sobie nie lizaki, tylko lizawki, które
             właśnie kładziemy! To im gasi pragnienie . Przyjdą jelenie, sarny, zające . Potrzebują widać soli – dla zdrowia . Ruszyliśmy
            dalej . Sanie nie zapadały się już w śniegu . Ciężaru im ubyło . Rozbudzona z drzemki wiewiórka tupała na nas z gałęzi,
            otrząsając obłoczki śniegu, dzięcioł w czerwonej czapeczce kuł w pień sosny . I znów polana, a na samym środku wielka,
            drewniana szopa! Wujek wstrzymał konie, wyniósł z szopy żłób na czterech nogach, nasypał do niego owies i podsunął
            koniom . Weszliśmy do szopy . W  kącie był wydzielony pokoik, stał w  nim tapczan, stół, taborety, a  w  kącie gliniana
            kuchenka . – Tu można nawet nocować – powiedział wujek . Otworzyliśmy termos . Buchnęła para . Pyszna była ta gorąca
            herbata . – No, a teraz jazda do domu! Trzymaj się mocno! – Wracamy kuligiem – zawołał wujek . Ruszyliśmy szerokim
            traktem . Sanie były puste, lekkie, najedzone konie rwały z kopyta . Wiatr huczał w uszach, w tył uciekały drzewa, zostawał
            za nami las ze wszystkimi swoimi mieszkańcami! (…)
                                                                                        Franciszek Kobryńczuk


          2.  Rozmowa z dziećmi na temat opowiadania: O czym jest to opowiadanie? Jakie postacie w nim występują? Jak możemy
            pomagać zwierzętom w zimie? Czym odżywiają się zwierzęta w zimie, gdy jest dużo śniegu?
          3.  Zabawa „Dokończ zdanie” – Warto pomagać zwierzętom, bo…
          4.  Dobieranka obrazkowa – dzieci dobierają w pary zwierzę i jego ulubiony przysmak, np. dzik – żołędzie.
          5.  Zabawa ruchowa „W lesie”. N. umawia się z dziećmi, że w czasie odtwarzania skocznej muzyki będą poruszały się po
            sali swobodnie. Gdy muzyka będzie głośna, dzieci poruszają się szybko, a gdy cicha, poruszają się powoli.
          6.  „Jak możemy pomagać?” – ćwiczenie 1, KP2, s. 54.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne.
          Temat: Kolorowe lampiony.
          Cele:
            r
            ozwijanie wyobraźni twórczej przy tworzeniu kompozycji płaskich
            u
            trwalanie nazw i wyglądu zwierząt mieszkających w lesie
            zwracanie uwagi na staranne wykonanie pracy
            ozwijanie sprawności manualnej poprzez wycinanie i przyklejanie drobnych elementów.
            r
               Pomoce: szablony zwierząt występujących w lesie, ołówki, klej wikol, pędzle do kleju, kredki, nożyczki, kartony
               formatu A4 w różnych kolorach, słoiki, świeczki do podgrzewaczy.
          Przebieg zajęć:
          1.  N. odwołuje się do wiadomości i doświadczeń dzieci, przypomnienie nazw zwierząt żyjących w lesie – prezentacja przy-
            gotowanych przez N. szablonów.
          2.  Omówienie poszczególnych etapów pracy: każde dziecko bierze karton formatu A4 w wybranym kolorze oraz wybiera
            szablon zwierzątka. Odrysowuje zwierzątko kilka razy na kartonie i dorysowuje mu szczegóły, np. oczy, nos. Wycina
            gotowe zwierzątka i przykleja na słoik. N. wkłada do słoika świeczkę do podgrzewaczy.
          3.  Wspólne sprzątanie po zakończonej pracy oraz prezentacja wykonanych przez dzieci lampionów.

          III Zajęcia w ogrodzie


             x Zabawa z wykorzystaniem sprzętu terenowego – zwrócenie uwagi na zasady bezpieczeństwa.
             x Zabawa ruchowa bieżna „Biegnij! – Stój!” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).




          TYDZIEŃ 14    Zapraszamy na przedstawienie




          Poniedziałek    temat:  W teatrze



          Zapis w dzienniku:

          Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa integracyjna „Wesołe laleczki”. Zabawa „Lalka losuje losy” – kształtowanie
          umiejętności logicznego myślenia i układania zdań. Ćwiczenia poranne – Zestaw VII. Zabawa „Powtórz po mnie” –
   167   168   169   170   171   172   173   174   175   176   177