Page 174 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 174

172  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Grudzień



          3.  Rozmowa na temat wiersza: W co bawi się dziewczynka w wierszu? Z czego zbudowała scenę i kurtynę? W jakie role wcie-
            liły się zabawki: miś, lalka, piesek? Kim w zabawie jest dziewczynka?
          4.  Wyjaśnienie pojęć związanych z teatralnym przedstawieniem: aktor, scena, widownia, sufler, lalka, kukiełka, pacynka, widz,
            lampy (reflektory), dekoracja – przypięcie szablonów z napisami w odpowiednich miejscach na ilustracji sali teatralnej.
          5.  Rozmowa na temat różnych form teatralnych – teatr żywego aktora, teatr cieni, teatr kukiełkowy, pantomima.
          6.  Zabawa „Prawda czy fałsz?”. N. zadaje pytania na temat teatru, a dzieci odpowiadają gestem. Klaszczą, jeśli zdanie jest
            prawdziwe, tupią, jeśli jest fałszywe, np.: Czy w teatrze jest scena? Czy na scenie występują aktorzy? Czy kurtyna opada
            na początku przedstawienia? Czy w teatrze są lampy? Czy widzowie siedzą na scenie?.
          7.  Zabawa pantomimiczna z elementami dramy. N. dzieli dzieci na zespoły i prosi o przygotowanie krótkich inscenizacji
            opartych na ruchu, mimice i geście. Jeden zespół prezentuje, a pozostałe dzieci są widzami.
          8.  Wykonanie ćwiczeń w KP2, s. 56–57. Oglądanie ilustracji, kolorowanie kurtyny i sukienek księżniczek, kolorowanie
            kartek z sylabami zgodnie ze wzorem. Czytanie globalne podpisów – doskonalenie umiejętności rozpoznawania liter,
            rozwijanie techniki czytania.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne.
          Temat: Kukiełki.

               Pomoce: kawałki materiałów, wełna w różnych kolorach, nożyczki, klej, flamastry, papier kolorowy, drewniane
               łyżki, łopatki, tłuczki, KP2.

          Cele:
            r
            ozwijanie wyobraźni i pomysłowości
            doskonalenie sprawności manualnej
            banie o estetyczne wykonanie kukiełek.
            d
          Przebieg zajęć:
          1.  Oglądanie ilustracji w KP2, s. 58 i omówienie sposobu wykonania kukiełek do bajki o Czerwonym Kapturku – rozwija-
            nie kreatywności, umiejętności korzystania ze wzoru.
          2.  Wykonanie kukiełek z podziałem na zespoły – każde dziecko wykonuje jedną postać z bajki (wilk, gajowy, Czerwony
            Kapturek, babcia, mama).
          3.  Zabawa z kukiełkami – każdy zespół prezentuje treść bajki z wykorzystaniem przygotowanych kukiełek i parawanu.



          III Zajęcia w ogrodzie

             x Spacer po ogrodzie połączony z obserwacją zmian w najbliższym otoczeniu związanych z aktualną porą roku – krótka
            rozmowa.
             x Skoki z jednej kry na drugą. N. rysuje krę patykiem na śniegu lub piasku, a dzieci wykonują skoki z nogi na nogę, obunóż – roz-
            wijanie koordynacji ruchowej.
             x Zabawa ruchowa bieżna „Biegnij! – Stój!” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).



          Wtorek    temat:  Bajkowy dzień



          Zapis w dzienniku:

          Aktywność poranna i popołudniowa: Przygotowywanie pacynek z rękawiczek – rozwijanie kreatywności. Zabawa
          „Przedstawienie”– doskonalenie umiejętności planowania, rozwoju mowy, przełamywanie nieśmiałości. Ćwiczenia poran-
          ne – Zestaw VII. Zabawa naśladowcza „Cień na ścianie”. Zabawa „Pantomima z kijem” – rozwijanie ekspresji ruchowej.
          Zabawa ruchowa na czworakach „Pająk i pająk akrobata”.
            Obszary z podstawy programowej: I 5; III 5; IV 2, 4, 6, 7, 9

          Zajęcia główne:   ▶  1. Zajęcia doskonalące umiejętność wypowiedzi słownych – „Bajkowy dzień” – wzbogacanie wiedzy
          i przeżyć dzieci poprzez kontakt z literaturą dziecięcą, rozpoznawanie i nazywanie bohaterów wybranych bajek. Zabawa naśla-
          dowcza „Krasnoludki”. Wykonywanie ćwiczeń w KP2, s. 59–60.  ▶  2. Zajęcia ruchowe – ćwiczenia gimnastyczne, Zestaw IV.
            Obszary z podstawy programowej: I 5; III 5; IV 2, 7, 19
   169   170   171   172   173   174   175   176   177   178   179