Page 175 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 175

TYDZIEŃ 1 4  •  Zapraszamy na przedstawienie  •  173



            Zajęcia w ogrodzie: Zabawa „Zaczarowany dzwoneczek”– ćwiczenia orientacji przestrzennej. Zabawa z wykorzystaniem
            sprzętu terenowego – zwrócenie uwagi na przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa
            „Konie na wybiegu”.
              Obszary z podstawy programowej: I 5, 8, 9; III 5



            I Aktywność poranna i popołudniowa

            Zadania poranne
              x Przygotowywanie pacynek z rękawiczek – przyklejenie oczu, nosa, ust – rozwijanie kreatywności.
              x Zabawa „Przedstawienie” – kilkoro dzieci wkłada przygotowane rękawiczki – pacynki i chowa się za parawan. Wysta-
              wiają dłonie, machają na powitanie, wymyślają rozmowę, krótką scenkę i zakończenie – doskonalenie umiejętności
              planowania, rozwoju mowy, przełamywanie nieśmiałości.
              x Ćwiczenia poranne – Zestaw VII (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x Zabawa naśladowcza „Cień na ścianie”. Dzieci stoją w dwóch rzędach naprzeciw siebie – jedno dziecko pokazuje jakąś
              czynność, a dziecko z drugiego rzędu jako jego cień pokazuje to samo. Następnie dzieci zamieniają się rolami.
              x Zabawa „Pantomima z kijem” – dzieci siedzą w kole, na środku leży kij o długości ok. 1 metra. Wybrane dziecko bierze
              kij i wykonuje jakąś czynność z użyciem kija. Pozostałe dzieci mają zgadnąć, jaki przedmiot zastępuje kij (wędka, kij
              golfowy, parasol, gitara, miotła, rakieta do tenisa, mikrofon…)
              x Zabawa ruchowa na czworakach „Pająk i pająk akrobata” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).



            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: zajęcia doskonalące umiejętność wypowiedzi.
            Temat: Bajkowy dzień.
            Cele:
              wzbogacanie wiedzy i przeżyć dzieci poprzez kontakt z literaturą dziecięcą
              ozpoznawanie i nazywanie bohaterów wybranych bajek
              r
              worzenie warunków do różnorodnego wyrażania inwencji twórczej związanej z literaturą.
              t
                 Pomoce: historyjki obrazkowe do bajek, KP2.

            Przebieg zajęć:
            1.  N. dzieli dzieci na 4 grupy, które układają obrazki ilustrujące treść bajek, np.: Kopciuszka, Królewny Śnieżki, O Smoku
              Wawelskim, Czerwonym Kapturku w odpowiedniej kolejności.
            2.  Każda grupa opowiada treść bajki. N. zachęca, aby każde dziecko miało szansę wypowiedzi.
            3.  Zabawa naśladowcza „Krasnoludki” przy piosence Hej ho, hej ho, do pracy by się szło… – po zaśpiewaniu dzieci naśladują
              określone czynności: zamiatają, niosą ciężki worek, wbijają gwoździe, myją okna, mieszają zupę…
            4.  Wykonanie ćwiczeń w KP2, s. 59–60. Ćwiczenie spostrzegawczości oraz odgadywanie zagadek o postaciach z bajek –
              doskonalenie techniki czytania.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia ruchowe.
            Temat: Ćwiczenia gimnastyczne – Zestaw IV (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).



            III Zajęcia w ogrodzie

              x Zabawa „Zaczarowany dzwoneczek”. Dzieci swobodnie biegają po ogrodzie w jednym kierunku. Kiedy usłyszą dzwone-
              czek, zmieniają kierunek – ćwiczenia orientacji przestrzennej.
              x Zabawa z wykorzystaniem sprzętu terenowego – zwrócenie uwagi na przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.
              x Zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa „Konie na wybiegu” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
   170   171   172   173   174   175   176   177   178   179   180