Page 180 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 180

178  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Grudzień



             x Wykonanie ćwiczenia w KP2, s. 64. Kolorowanie zakładek do książki z postaciami z bajek, kolorowanie kwadratu wska-
            zującego miejsce głoski o w modelach wyrazów, rysowanie krótszych frędzli w jednej zakładce.
             x Ćwiczenia poranne – Zestaw VII (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x „Jaki tytuł?” – próby odczytywania, a następnie dostrzeganie i poprawianie błędów w tytułach bajek: Cudowny Kapturek,
            Gapciuszek, Kot w bucie, Janek i Zosia, Królowa Śmieszka, O rybaku i białej rybce… – rozwijanie logicznego myślenia,
            zachęcanie do czytania.
             x Zabawa „Co zniknęło?” – N. prezentuje ilustracje przedmiotów, postacie z wybranej bajki, następnie zasłania jedną, dwie
            z nich, dzieci mówią czego brakuje – rozwijanie spostrzegawczości i pamięci wzrokowej.
             x Zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa „Latawce” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).


          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: zajęcia matematyczne.
          Temat: Obrazek z figur.
          Cele:
            w
            yodrębnianie kształtu z innych cech przedmiotów i nazywanie ich: kwadrat, koło, prostokąt, trójkąt
            dopasowywanie kształtów, wielkości i kolorów
            ozbudzanie twórczej wyobraźni i tworzenie własnych wzorów.
            r
               Pomoce: figury geometryczne w różnych kolorach i wielkościach wycięte z kolorowego papieru (mogą być z KA,
               k. 35, 36), 2 kostki do gry z polami oznaczającymi wielkość i kolor (1 kostka) oraz rodzaj figury (2 kostka), kartki,
               kleje.

          Przebieg zajęć:
          1.  N. gromadzi dzieci w kole. Na środek wysypuje figury geometryczne różnej wielkości i mówi: Raz, dwa, trzy, nie są to
            trójkąty. Dzieci ze zbioru wszystkich figur wybierają figurę, która nie jest trójkątem. N. kontynuuje zabawę, mówi:
            Raz, dwa, trzy, nie są to kwadraty itd.
          2.  Dzieci dzielą się spostrzeżeniami – jakie figury udało im się zebrać, kto ma takie same figury.
          3.  Dzieci rzucają 2 kostkami – jedna kostka przedstawia wielkość i kolor, druga figurę: trójkąt, kwadrat, prostokąt, koło
            oraz 2 pola puste – wówczas dziecko decyduje, którą figurę wybiera. Po wylosowaniu odpowiednich pól na kostkach
            mają wymienić rodzaj figury, jej wielkość i kolor.
          4.  Z zebranych figur dzieci układają obrazki i naklejają je na kartkę.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zabawy dydaktyczne.
          Temat: Bajkowe kalambury.
          Cele:
            trwalenie znajomości bajek
            u
            ozwijanie ekspresji ruchowej
            r
            kształtowanie logicznego myślenia.
               Pomoce: sztaluga, arkusze papieru lub tablica, kredki, mazaki lub kreda, tacki z fasolą i grochem, obrazki postaci
               bajkowych, KP2.

          Przebieg zajęć:
          1.  N. ustawia przed dziećmi sztalugę (lub tablicę) i proponuje zabawę w kalambury rysunkowe: wybrane dzieci rysują
            przedmioty, postacie kojarzące się z określoną bajką. Dzieci odgadują.
          2.  Kalambury ruchowe „Jaka to postać?” – dzieci ruchem i mimiką naśladują wybraną bajkową postać.
          3.  „Jak Kopciuszek” – każde dziecko otrzymuje tackę z fasolą i grochem. Zadaniem jest rozdzielenie ziaren na dwie kupki.
          4.  Zabawa „Dobierz w pary” – zadaniem dzieci jest odszukanie par bajowych postaci, np. Pinokio i Dżepetto, Kopciuszek
            i książę, Jaś i Małgosia, Rybak i rybka…
          5.  Wykonywanie ćwiczeń w KP2, s. 65. Szukanie na rysunku pięciu kapeluszy, rysowanie konturów kapeluszy różnymi
            kolorami kredek – rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej i analizy wzrokowej. Kolorowanie ramek przy portre-
            tach zgodnie z poleceniami.
   175   176   177   178   179   180   181   182   183   184   185