Page 183 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 183

TYDZIEŃ 1 5  •  Ślady na śniegu  •  181



              x Prezentacja wyrazu zima do globalnego czytania. Zapisywanie na dużym arkuszu papieru, tego, co kojarzy się dzieciom
              z zimą, np. sanki, rękawiczki, bałwan, śnieg. Dzieci mogą dorysowywać odpowiedni rysunek – kształtowanie logicznego
              myślenia, budowanie skojarzeń.
              x Kolorowanie zwierząt, które przyszły do paśnika – KP2, s. 66.
              x Ćwiczenia poranne – Zestaw VIII (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x Zabawa słowna „Lubię zimę, bo…” – prawidłowe budowanie zdań, poprawnych pod względem gramatycznym
              i logicznym.
              x Zabawa „Kto jest najcieplej ubrany?” – nabywanie umiejętności sprawnego wkładania odzieży. N. przygotowuje dla
              trojga dzieci tyle samo ubrań. Włącza stoper i zatrzymuje zabawę po upływie minuty. Wygrywa to dziecko, któremu
              w tym czasie udało się włożyć jak najwięcej ubrań, wspólne sprawdzanie.
              x Zabawa ruchowa „Zawody z dźwiganiem” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).


            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: zajęcia przyrodnicze.
            Temat: W lesie biało.
            Cele:
              dostrzeganie zmian zachodzących w pogodzie zimą, nazywanie zjawisk atmosferycznych: szron, mróz, śnieg, zamieć,
              zawieja, mgła
              p
              oznanie sposobów przygotowania się zwierząt do zimy – zmiana futra, robienie zapasów, zapadanie w sen zimowy
              ozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej.
              r
                 Pomoce: kalendarz pogody, ilustracja przedstawiająca zwierzęta leśne i ich przygotowania do zimy, piłki, KP2.

            Przebieg zajęć:
            1.  Zabawa słowna „Zimowa pogoda” – z wykorzystaniem kalendarza pogody i znaków synoptycznych – nazywanie zja-
              wisk atmosferycznych i wyjaśnienie znaczenia wyrazów: szron, mróz, zamieć, zawieja, śnieg.
            2.  „Co słychać zimą w lesie?” – praca z obrazkiem – omówienie przygotowań zwierząt do zimy: niedźwiedź – zapadanie
              w sen zimowy w gawrze; wiewiórka – gromadzenie zapasów; jeż – budowanie mieszkania z liści i zasypianie, zając –
              zmiana futra, sarenka, dzik – trudności ze znalezieniem pożywienia, poszukiwanie paśników.
            3.  Zabawa ruchowa „Śniegowe kule” – każde dziecko ma piłkę – toczenie kul (turlanie piłek), podrzucanie kul, podawanie
              kul w różnym tempie: wolno – szybko (dzieci siedzą w kole).
            4.  Wykonanie ćwiczeń w KP2, s. 67 i 68. Łączenie fragmentów zdjęć z sylwetami zwierząt, nalepianie ptaków na gałązce
              po lewej stronie, rysowanie owoców jarzębiny w takiej liczbie, ile jest ptaków – ćwiczenie w przeliczaniu, utrwalaniu
              stron prawej i lewej. Odczytywanie sylab w labiryncie, łączenie zwierząt z paśnikami – rozwijanie umiejętności rozpo-
              znawania poznanych liter, doskonalenie koordynacji oko – ręka.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne.
            Temat: Mieszkańcy lasu.
            Cele:
              s
               t
              warzanie okazji do wypowiedzi na określony temat w formie pracy plastycznej
              p
              oznanie nowej techniki plastycznej
              r
              ozwijanie wrażliwości dotykowej.
                 Pomoce: pastele tłuste (mogą być kredki woskowe), drobny papier ścierny w kolorze beżowym, próbki papieru
                 ściernego różnych grubości.

            Przebieg:
            1.  Podanie tematu i techniki wykonania pracy. N. wyjaśnia, że zamiast zwykłych kartek dzieci użyją papieru ściernego,
              który służy do wygładzania różnych powierzchni. Każde dziecko może dotknąć próbek arkuszy papieru ściernego o róż-
              nej grubości ziaren. Zachęcanie dzieci do wypowiedzi na temat wrażeń dotykowych. Dzieci mogą zamknąć oczy i starać
              się określić, co im przypomina wyczuwana faktura. (np. mur, piasek, chodnik, kamień itd.).
            2.  Wykonanie prac, dorysowywanie zimowej scenerii.
            3.  Wystawa prac.
   178   179   180   181   182   183   184   185   186   187   188