Page 186 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 186

184  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Grudzień


            (flamastra lub ołówka) i staranne wykonanie pracy. Zachęca do podejmowania prób samodzielnego odwzorowywania
            gwiazdek.

            WZORY:






















             x Ćwiczenia poranne – Zestaw VIII (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Zabawa na rozwijanie zmysłu dotyku i węchu „Smakołyki dla zwierząt”. N. prezentuje dzieciom w koszyku owoce
            i warzywa, np.: marchew, kapustę, natkę pietruszki, jabłko. Dzieci dotykają kolejno poszczególnych warzyw i owoców
            i je wąchają. Następnie odkładają do koszyka. Chętne dzieci zamykają oczy i poprzez dotyk oraz zapach próbują odgad-
            nąć nazwę warzywa lub owocu.
             x Ćwiczenia percepcji wzrokowej. Dzieci otrzymują kartki, na których narysowane są różne figury geometryczne. N. mówi
            każdemu dziecku, jaką figurę ma obrysować kredką. Po skończeniu pracy pyta: Po czym poznałeś, że to jest kwadrat?
            Dziecko wyjaśnia, podając cechy charakterystyczne figury: Poznałem po tym, że kwadrat ma cztery równe boki.
             x Zabawa ruchowa rzutna „Stop! Podaj piłkę” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).



          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: zajęcia przyrodnicze.
          Temat: Przysmaki ptaków.
          Cele:
            r
            ozwijanie zainteresowań przyrodniczych
            p
            oznanie nazw i wyglądu wybranych gatunków ptaków i roślin
            b
            ogacenie słownictwa.
               Pomoce: ilustracje ptaków występujących w opowiadaniu i ich nazwy, obręcze, tamburyn.

          Przebieg zajęć:
          1.  Słuchanie opowiadania Marii Kownackiej Czyja jest jarzębina? .



                Czyja jest jarzębina?

            Poszły dzieci do lasu, zobaczyły jarzębinę i proszą: Jarzębino… jarzębino – daj nam swoje korale! Zrobimy z nich czerwone
            paciorki dla lalek!
               Ale nad jarzębiną zaczęły krążyć śliczne, czubate ptaki i śpiewać: Zostawcie nam jarzębinę! Zostawcie nam jarzębinę!
            Dla nas to pożywienie na mroźną godzinę!
               – To jemiołuszki, goście z Północy? Trudno, lalki obejdą się bez koralików! I pobiegły dzieci dalej .
               A tu na brzozie rosną sobie takie gęste, okrągłe, jak kule, zielone kępki, upstrzone białymi jagodami .
               – Popatrzcie, jaka piękna jemioła, jakie ma perełki! Weźmiemy ją do kącika przyrody! – wołają dziewczynki .
               Ale nad brzozą zaczęły krążyć ptaki z czerwonymi brzuszkami i śpiewać: Hej, latajmy dokoła, to jest nasza jemioła!
            Da nam swoje jagody, uratuje od głodu!
   181   182   183   184   185   186   187   188   189   190   191