Page 190 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 190

188  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Grudzień



          Zajęcia główne:   ▶  1. Zajęcia matematyczne – „Dziwne bałwanki” – doskonalenie analizy wzrokowej, nabywanie umie-
          jętności posługiwania się liczebnikami porządkowymi, rozumienie poleceń podczas zabaw. Wykonanie ćwiczeń w KP2,
          s. 75.  ▶  2. Zajęcia ruchowe – ćwiczenia gimnastyczne, Zestaw V.
            Obszary z podstawy programowej: I 5, 8, 9; III 5; IV 1, 2, 8, 15

          Zajęcia w ogrodzie: Zabawa na śniegu – rozwijanie koordynacji ruchowej. Rysowanie patykiem na śniegu według pomysłu
          dzieci – rozwijanie sprawności grafomotorycznej. Zabawa ruchowa rzutna „Traf i zdobądź punkty”.
            Obszary z podstawy programowej: I 5, 8, 9; III 5; IV 1, 8


          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Zabawa oddechowa „Fruwające płatki śniegu”– wydłużanie fazy wydechowej. Dzieci dmuchają na kulki z waty na
            nitkach przyczepionych do sznurka zawieszonego na długim kiju. N. zwraca uwagę, żeby dzieci nabierały powietrza
            nosem, a wydychały ustami.
             x Wykonanie gwiazdek lub innych ozdób na choinkę z kolorowych pasków – k. 12, KA.












             x Ćwiczenia poranne – Zestaw VIII (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Zabawa utrwalająca pojęcia matematyczne „Znam tę figurę”. Dzieci otrzymują szarfy i poruszają się po sali zgodnie
            z rytmem wystukiwanym przez N. na bębenku. Na hasło np.: kwadrat dzieci zatrzymują się i z szarfy układają kwadrat.
            Zabawa trwa dalej i dzieci za każdym razem układają inną figurę geometryczną.
             x Ćwiczenie percepcji słuchowej „Co słyszysz?”. N. gromadzi dzieci w kole na dywanie, prosi o zamknięcie oczu i wysłu-
            chanie dźwięku. Osoba, która odgadnie dźwięk, podnosi rękę do góry. Dzieci nazywają usłyszany dźwięk.
             x Zabawa ruchowa „Zawody z dźwiganiem” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).


          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: zajęcia matematyczne.
          Temat: Dziwne bałwanki.
          Cele:
            doskonalenie analizy wzrokowej
            n
            abywanie umiejętności posługiwania się liczebnikami porządkowymi
            u
            trwalanie przeliczania elementów
            r
            ozumienie poleceń podczas zabaw
            u
            wrażliwianie na sygnał dźwiękowy.
               Pomoce: sylwety bałwanów: 1 – bez garnka na głowie, 2 – z dwoma guzikami, 3 – bez marchewkowego nosa,
               4 – bez miotły, emblematy z bałwankami, obręcze, sylwety garnka, nosa z marchwi, guzika i miotły, podpisy
               z imionami: Tomek, Piotr, Pola, Magda, KP2.

          Przebieg zajęć:
          1.  Wprowadzenie do tematu zajęć poprzez rozwiązanie zagadki:

            Co to za zimowa postać?           Garnek, miotła nos z marchewki,
            Z trzech śniegowych kul się składa.   buduje ją dzieci gromada.     (bałwan)
          2.  Dzieci wyliczają elementy, z których się składa bałwanek, np. kule śniegowe, guziki, miotła, garnek lub kapelusz, oczy,
            nos z marchewki.
   185   186   187   188   189   190   191   192   193   194   195