Page 195 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 195

TYDZIEŃ 1 6  •  Świąteczne drzewko  •  193



             „Niezwykły piec do pierników”. Ćwiczenia w czytaniu z wykorzystaniem poznanych liter. Szukanie różnic na obrazkach –
            KP2, s. 82. Zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa „Duża orbita, mała orbitka”.
              Obszary z podstawy programowej: I 5, 7, 8, 9; III 5; IV 1, 2, 4, 8, 12

            Zajęcia główne:   ▶  1. Zajęcia kulinarne – „Pierniczki na choinkę” – stwarzanie okazji do samodzielnego badania
            produk tów spożywczych oraz eksperymentowania z mieszaniem ich i łączeniem, nawiązywanie do dawnych zwyczajów
            bożo narodzeniowych związanych z dekorowaniem choinki własnoręcznie wykonanymi ozdobami.  ▶  2. Zajęcia
            umuzykalnia jące – „Żegnamy stary rok na trampolinie”. Utrwalanie piosenki Trampolina. Zabawy rytmiczne rozwijające
            pamięć i poczucie rytmu.
              Obszary z podstawy programowej: I 5, 8, 9; II 7, 8; III 5; IV 5, 7, 9, 11, 19

            Zajęcia w ogrodzie: Zabawa „Zimowa rozgrzewka” – poznanie sposobów zapobiegania marznięciu. Zabawy na śniegu
            z wykorzystaniem sprzętu ogrodowego z zachowaniem bezpieczeństwa. Zabawa ruchowa z mocowaniem „Siłacze”.
              Obszary z podstawy programowej: I 5, 8, 9; III 5


            I Aktywność poranna i popołudniowa

            Zadania poranne
              x Malowanie farbami wykonanych poprzedniego dnia ozdób choinkowych z masy solnej. Rozwijanie umiejętności posługi-
              wania się pędzlem, dobierania odpowiednich kolorów.
              x Zabawa „Zapamiętaj kolor”. N. prezentuje dzieciom obrazki choinek na różnym tle. Dzieci przyglądają się obrazkom,
              wymieniają nazwy kolorów, na jakich znajdują się choinki. Następnie N. zakrywa 1 obrazek, a dzieci mówią, na jakim
              tle znajduje się zakryta choinka. Doskonalenie pamięci wzrokowej, utrwalenie nazw kolorów.
              x Ćwiczenia graficzne – KP2, s. 81.
              x Ćwiczenia poranne – Zestaw IX (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).
            Zadania popołudniowe
              x Zabawa ruchowa „Niezwykły piec do pierników”. Dzieci są podzielone na dwie grupy. Pierwsza grupa to cegiełki, druga –
              to murarze. Murarze biorą po jednej cegiełce i budują niezwykły piec do pierników. Wszystkie cegiełki muszą być ustawio-
              ne blisko siebie. Gdy piec jest gotowy, rozsypuje się i następuje zmiana – kto był murarzem, zostaje cegiełką i odwrotnie.
              x Ćwiczenia w czytaniu – N. wypowiada wyraz składający się z poznanych liter, np. mama, mapa, puma, mam. Dzieci
              siedzą w kręgu i układają wyraz z liter na kartonikach. Następnie go odczytują.
              x Ćwiczenie spostrzegawczości – szukanie siedmiu różnic na obrazkach – KP2, s. 82.
              x Zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa „Duża orbita, mała orbitka” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).


            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: zajęcia kulinarne.
            Temat: Pierniczki na choinkę.
            Cele:
              s
               t
              warzanie okazji do samodzielnego badania produktów spożywczych oraz eksperymentowania z mieszaniem ich
              i łączeniem
              p
              rzestrzeganie ustalonych zasad zachowania się podczas zajęć kulinarnych
              p
              oznanie produktów spożywczych niezbędnych do wykonania pierników
              n
              awiązywanie do dawnych zwyczajów bożonarodzeniowych związanych z dekorowaniem choinki własnoręcznie
              wykonanymi ozdobami.
                 Pomoce: dla każdego dziecka plastikowe łyżeczki, produkty na ciasto: ½ kg mąki, 20 dkg miodu, 20 dkg cukru pudru,
                 12 dkg margaryny, 1 jajko, 1 łyżka soku z cytryny, 1 opako wanie przyprawy do pierników, proszek do pieczenia,
                 lukier i ozdoby spożywcze do udekorowania pierników, blacha, fartuszki, miski, stolnica, wałek, łyżki, foremki.

            Przebieg zajęć:
            1.  N. zapoznaje dzieci z procesem przygotowania pierniczków, które będą ozdobą na choince.
            2.  Dzieci gromadzą się wokół stolika, na którym znajdują się niezbędne produkty do wykonania pierniczków. N. rozdaje
              dzieciom łyżeczki plastikowe i zaprasza je do wielozmysłowego poznania produktów (węch, wzrok, dotyk, smak).
            3.  Dzieci przed przystąpieniem do wyrabiania masy na pierniki myją dokładnie ręce i wkładają fartuszki. Praca odbywa
              się w 4 zespołach: pierwszy zespół miesza miód z cukrem pudrem, proszkiem do pieczenia i sokiem z cytryny; drugi –
   190   191   192   193   194   195   196   197   198   199   200