Page 194 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 194

192  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Grudzień



          Zadania popołudniowe
             x Zabawa „Szukaj pary!”. Dzieci mają zawieszki z kartoników z cyframi od 1 do 3. Pod cyframi przyklejone są kropki
            w liczbie równej cyfrze. Biegają w rozsypce po sali. Na sygnał: 2 dodać 2! dzieci z kartonikiem z cyfrą 2 muszą znaleźć
            parę, czyli kolegę z cyfrą 2, i stanąć obok niego. Pary podają wynik dodawania. Jeżeli nie potrafią w pamięci, sumują
            kropki pod cyframi na zawieszkach. N. powtarza zabawę za każdym razem, podając inne działanie – utrwalenie pozna-
            nych cyfr, ćwiczenie w ustalaniu wyniku dodawania.
             x Wykonywanie ćwiczeń w KP2, s. 78 – kolorowanie obrazka zgodnie z kodem, kolorowanie łańcuchów zgodnie z rytmem.
             x Zabawa ruchowa na czworakach „Slalom na czworakach” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).


          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: praca z obrazkiem.
          Temat: Przedświąteczne porządki.
          Cele:
             x wdrażanie dzieci do pomagania w pracach domowych
             x kształtowanie umiejętności budowania dłuższych wypowiedzi
             x wzbogacanie słownictwa
             x utrwalenie wiadomości o urządzeniach elektrycznych wykorzystywanych w gospodarstwie domowym, o zasadach bez-
            pieczeństwa, których należy przestrzegać przy ich obsłudze
             x ćwiczenia w przeliczaniu.

               Pomoce: odkurzacz, suszarka, czajnik elektryczny, robot kuchenny, żelazko, dla każdego dziecka kawałki papieru,
               słomki, kubeczki, CD, KP2.
          Przebieg zajęć:
          1.  „Przedświąteczne porządki” – praca z obrazkiem (KP2, s. 80). N. prezentuje dzieciom ilustracje przedstawiające rodziców
            zajętych przygotowaniami do świąt – sprzątanie, pranie, prasowanie, pieczenie ciast itp. Dzieci opisują obrazki, wypo wiadają
            się na temat własnych doświadczeń. W jaki sposób mogę pomóc rodzicom w przedświątecznych przygotowaniach? Odpowied-
            nio oznaczają obrazki, na których są przedstawione dzieci uczestniczące i nie uczestniczące w przygotowaniach do świąt.
          2.  Prezentacja wybranych urządzeń elektrycznych: odkurzacz, suszarka, odtwarzacz CD, robot kuchenny, żelazko. Opisywa-
            nie wyglądu i sposobów wykorzystania w życiu codziennym. N. podłącza te urządzenia do źródła prądu i prezentuje ich
            działanie. Wyjaśnia nazwy: kabel, wtyczka, gniazdko elektryczne. Podkreśla, że tę czynność mogą wykonywać tylko dorośli.
          3.  Zabawa ruchowa „Urządzenia elektryczne”. Dzieci poruszają się po sali w rytm muzyki. Na przerwę w muzyce N. mówi
            nazwy różnych przedmiotów (pralka, szczotka, odkurzacz, ścierka, mikser, wiadro, żarówka). Jeżeli do ich pracy potrzebny
            jest prąd, dzieci podnoszą ręce w górę. Jeżeli nie jest potrzebny – kucają.
          4.  Ćwiczenia oddechowe „Odkurzacz”. N. rozdaje każdemu dziecku małe kawałki papieru, gazet, słomkę i kubeczek. Zadaniem
            dzieci jest zassać przez słomkę skrawek papieru i przenieść go do kubeczka. Doskonalenie umiejętności regulowania oddechu.
          5.  Wykonanie ćwiczenia matematycznego w KP2, s. 79 – ćwiczenia w przeliczaniu.
          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia ruchowe.
          Temat: Ćwiczenia gimnastyczne – Zestaw VI (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).


          III Zajęcia w ogrodzie

             x Zabawa „Śniegowe budowle”. Dzieci w zespołach tworzą budowle ze śniegu według własnych pomysłów. Rozwijanie
            wyobraźni przestrzennej, doskonalenie umiejętności pracy w zespole.
             x Celowanie śnieżkami do wyznaczonego celu. Doskonalenie umiejętności rzutu prawą i lewą ręką.


          Środa    temat:  Pierniczki na choinkę



          Zapis w dzienniku:
          Aktywność poranna i popołudniowa: Malowanie farbami ozdób choinkowych z masy solnej – rozwijanie umiejętności
          posługiwania się pędzlem, dobierania odpowiednich kolorów. Zabawa „Zapamiętaj kolor” – doskonalenie pamięci wzro-
          kowej, utrwalenie nazw kolorów. Rysowanie gwiazdek – KP2, s. 81. Ćwiczenia poranne – Zestaw IX. Zabawa ruchowa
   189   190   191   192   193   194   195   196   197   198   199