Page 196 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 196

194  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Grudzień


            miesza mąkę z przyprawą do pierników i jajkiem; trzeci – wyrabia rękami ciasto, łącząc 2 masy wyrobione przez
            poprzednie zespoły; czwarty – rozwałkowuje na stolnicy masę piernikową na grubość około 5 mm.
          4.  Dzieci wykrawają pierniczki za pomocą foremek, robią w nich dziurkę patyczkiem i przekładają je na blachę. N. zanosi cia-
            steczka do piekarnika i piecze 10 minut w temperaturze 150 °C. Po upieczeniu należy pozostawić pierniczki do wystygnięcia.
          5.  Po wystygnięciu – dekorowanie pierniczków lukrem i dostępnymi ozdobami spożywczymi.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
          Temat: Żegnamy stary rok na trampolinie.
          Cele:
            u
            trwalanie piosenki Trampolina
            r
            ozwijanie pamięci
            doskonalenie poczucia rytmu
            ozwijanie sprawności ruchowej
            r
            doskonalenie spostrzegawczości.
               Pomoce: nagranie piosenki Trampolina (CD), nagranie skocznej muzyki, szarfy, bębenek, kukiełka Trampolinka.

          Przebieg zajęć:
          1.  Powitanie. Dzieci z N. stoją w kole. N. improwizuje głosem melodie do tekstów powitalnych, np.: Dzień dobry dzieci,
            dzieci powtarzają melodie na słowach: Dzień dobry Pani.
          2.  Zabawa „Raz, dwa, trzy – zapamiętaj ty”. Dzieci zapamiętują trzy czynności. Do każdej z nich przyporządkowana jest
            cyfra: jeden – dotknięcie stóp, dwa – dotknięcie brzucha, trzy – złapanie się za głowę. Dzieci poruszają się przy akom-
            paniamencie skocznej muzyki. W przerwie N. wypowiada trzy cyfry, w dowolnej kolejności (np.: 1, 2, 3; 3, 1, 2;
            2, 1, 3). Dzieci wykonują czynności w takiej kolejności, w jakiej zostały wypowiedziane cyfry (np.: 1, 3, 2 – dotknięcie
            stóp, dotknięcie głowy, dotknięcie brzucha).
          3.  Nauka drugiej zwrotki piosenki Trampolina (CD). Dzieci powtarzają słowa pierwszej zwrotki piosenki Trampolina (zob.
            TYDZIEŃ 1, Środa). Następnie omawiają z N. i Trampolinkiem tekst drugiej zwrotki i refrenu. Potem uczą się go
            na pamięć. W dalszej kolejności powtarzają układ ruchowy do pierwszej zwrotki piosenki (zob. TYDZIEŃ 8, Środa)
            i uczą się ruchów do zwrotki drugiej.



            Trampolina, trampolina!           Trampolina, trampolina!
            Za oknami hula zima!              Skaczą nogi i czupryna!
            Hop! do góry, przyjaciele!        Już Mikołaj jedzie w saniach!
            Coraz wyżej! Coraz śmielej!       Też go zaproś do hopsania!
            II zwrotka – przebieg ruchów analogiczny jak w zwrotce pierwszej.
            II refren:
            Trampolina, trampolina! – wystukanie rytmu piosenki naprzemiennie, uderzając dłońmi o uda; po zaśpiewaniu tekstu,
            na pauzach, wykonanie dwóch rytmicznych klaśnięć;
            Skaczą nogi i czupryna! – analogicznie jak wyżej;
            Już Mikołaj jedzie w saniach! – uniesienie prawej dłoni ponad głowę, wskazanie na sufit (niebo);
            Też go zaproś do – dwa rytmiczne klaśnięcia przypadające na wskazane sylaby;
            hopsania! – skok obunóż w miejscu.
          4.  Zabawa „Skok w nowy rok”. Każde z dzieci otrzymuje szarfę, którą rozkłada na podłodze, formując z niej koło. Dzieci
            uczą się rytmizowanego tekstu.

            No    –    wy            rok,                    du    –     ży            skok


            (dwie szybkie nuty i jedna wolna, dwie szybkie i jedna wolna)

            Przy akompaniamencie nagrania w wersji instrumentalnej piosenki Trampolina dzieci poruszają się po całej sali,
            maszerując wokół szarf. Gdy N. przerywa nagranie muzyki i dwukrotnie wystuka rytm tekstu na bębenku, dzieci wy-
            konują rytmiczne skoki obunóż: dwa skoki w miejscu i skok do środka szarfy, dwa skoki w miejscu i skok na zewnątrz
            szarfy, z jednoczesnym rytmicznym wypowiadaniem tekstu. Gdy ponownie usłyszą muzykę, powracają do marszu.
          5.  Pożegnanie. Dzieci z N. stoją w kole. N. improwizuje głosem melodie do tekstów pożegnalnych, np.: Do widzenia dzieci,
            dzieci powtarzają melodie na słowach: Do widzenia Pani.
   191   192   193   194   195   196   197   198   199   200   201