Page 192 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 192

190  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Grudzień



             x Kolorowanie i wycinanie ilustracji przedstawiającej szopkę – KA, k. 11.
             x Zabawa „Znajdź swoją parę”. N. rozdaje dzieciom połówki przeciętych obrazków, dzieci poruszają się po sali przy
            muzyce. Na przerwę w muzyce szukają osoby, która ma pasującą część obrazka. Każda para nazywa swój obrazek
            (choinka, bombki w różnych kolorach, prezenty, stroik świąteczny itp.). Doskonalenie spostrzegawczości, reagowanie
            na sygnał dźwiękowy.
             x Ćwiczenia poranne – Zestaw IX (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Wykonanie ćwiczeń w KP2, s. 76–77 – przeliczanie elementów na dużej ilustracji, rysowanie tylu kresek, ile jest ele-
            mentów, dolepianie lampek zgodnie z rytmem, łączenie w pary takich samych prezentów.
             x Układanie różnych wzorów z mozaiki geometrycznej (KA, k. 35, 46). Doskonalenie analizy i syntezy wzrokowej,
            rozwijanie wyobraźni, utrwalenie nazw i kształtów figur geometrycznych płaskich.



          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: zajęcia z wykorzystaniem wiersza.
          Temat: Idą święta.
          Cele:
            r
            ozwijanie umiejętności uważnego słuchania tekstu
            wzmacnianie więzi emocjonalnej z rodziną w czasie Świąt Bożego Narodzenia
            oznanie świątecznych tradycji i zwyczajów – Wigilia, ubieranie choinki, opłatek, Mikołaj, pierwsza gwizdka
            p
            ozwijanie słownictwa związanego ze świętami
            r
            ozwijanie wyobraźni, wdrażanie do odgrywania scenek.
            r
               Pomoce: obrazki ilustrujące symbole świąteczne, sylweta stołu i obrazki potraw, nagrania kolęd, CD.

          Przebieg zajęć:
          1.  Słuchanie wiersza Iwony Rup Wigilia.



                Wgilia

             Kiedy pierwsza gwiazdka błyśnie,  Spod choinki też wyjmiemy
             to do stołu zasiadamy,            duże paczki z prezentami
             barszcz czerwony,                 i zachwycać się będziemy
             kluski z makiem,                  pięknych kolęd melodiami .
             rybę gościom dziś podamy .                       Iwona Rup


          2.  Omówienie treści wiersza. Dzieci wypowiadają się na podstawie wysłuchanego tekstu i własnych przeżyć, doświadczeń:
            Co to jest Wigilia? Jak przygotowujemy stół? Jakie potrawy stawiamy na wigilijnym stole? Co robimy przed rozpoczęciem
            wieczerzy? Co to jest tradycja, zwyczaj? Jakie zwyczaje świąteczne panują w waszej rodzinie?
          3.  Zabawa „Potrawy na wigilijnym stole”. N. rozkłada sylwetę stołu, dzieci spośród różnych obrazków potraw wybierają te,
            które spożywamy podczas świątecznej kolacji (karp, barszczyk z uszkami, śledź, kluski z makiem, pierogi).
          4.  Słuchanie kolęd. Zachęcanie do wspólnego śpiewania.
          5.  Zabawa pantomimiczna obrazująca świąteczne zwyczaje. N. dzieli dzieci na zespoły, których zadaniem będzie odegra-
            nie scenek: strojenie choinki, nakrywanie stołu do kolacji wigilijnej, dzielenie się opłatkiem, wyjmowanie prezentów
            spod choinki itp.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne.
          Temat: Kartki świąteczne.
          Cele:
            zapoznanie dzieci z jedną z form składania życzeń świątecznych
            r
            ozwijanie sprawności manualnej
            p
            obudzanie inwencji twórczej
   187   188   189   190   191   192   193   194   195   196   197