Page 189 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 189
TYDZIEŃ 1 5 • Ślady na śniegu • 187
zapoznanie dzieci z nową techniką plastyczną
r
ozwijanie wyobraźni i fantazji dziecięcej
p
oznanie właściwości kredy
trwalanie nawyków utrzymywania czystości ubrania i porządku w otoczeniu.
u
Pomoce: czarne kartony dla każdego dziecka, biała kreda.
Przebieg zajęć:
1. Dzieci siadają w kole. N. prosi o uważne słuchanie i dokończenie rymowanki-zagadki.
Idzie cicho nocką ciemną
i maluje szyby w oknach.
Gdy go spotkasz, czapkę włóż.
Wszyscy wiedzą, że to… (mróz)
2. N. prowadzi z dziećmi rozmowę na temat mrozu. Pyta: Co robi mróz? (szczypie w nos, uszy, maluje na szybach), Kiedy
mówimy, że jest mróz? (kiedy jest niska temperatura). Następnie N. opowiada, że gdy szyba jest wilgotna (woda zgro-
madzona w parze wodnej osadzi się na szybie), a temperatura otoczenia spadnie poniżej 0 stopni Celsjusza, woda na
szybie zamarznie. Podczas zamarzania woda utworzy widoczne na szkle wzory, które mogą przypominać kwiaty, liście.
3. Zapoznanie dzieci ze sposobem wykonania pracy „Mróz na szybie”. N. rysuje kredą na kartce umocowanej na sztaludze.
Prezentuje możliwości uzyskania linii różnych grubości. Pokazuje, że kreda jest krucha i łatwo się rozmazuje.
4. Przy stolikach dzieci projektują na ciemnych kartonach własne wzory.
5. Sprzątanie po skończeniu pracy.
Zajęcia 2
Rodzaj zajęć: zajęcia matematyczno-plastyczne z wykorzystaniem materiału przyrodniczego.
Temat: Zwierzaki – cudaki.
Cele:
dodawanie i odejmowanie na konkretach
doskonalenie sprawności rąk i umiejętności odtwarzania różnorodnych form i kształtów, łączenie elementów
r
ozwijanie wyobraźni.
Pomoce: warzywa i owoce do wyboru dla każdego dziecka (jabłka, mandarynki, ziemniaki, marchewki, pietruszki)
wykałaczki, goździki, serwetki, papier kolorowy, klej, nożyczki, patyczki.
Przebieg zajęć:
1. Rozmowa porządkująca wiadomości na temat znanych ptaków i zwierząt – dzielenie się własnymi spostrzeżeniami,
wiadomościami. Po omówieniu materiałów do pracy N. prosi dzieci, aby korzystały z różnych materiałów. Mówi pole-
cenia z zastosowaniem liczebników: Wykonaj zwierzątko z dwóch warzyw. Weź trzy owoce i potem jeszcze dwa, ile to razem.
Policz wykałaczki, masz ich cztery, ile będziesz mieć, jeśli dwie oddasz koledze.
2. Omówienie sposobu wykonania pracy: wybranie i połączenie owoców lub warzyw w sposób przypominający sylwetkę
wybranego zwierzątka leśnego. Dzieci wykonują dodatkowe elementy wyróżniające ich zwierzaki-cudaki.
3. Wspólne sprzątanie po zakończonej pracy.
4. Prezentacja wykonanych prac i zorganizowanie wystawy.
III Zajęcia w ogrodzie
x Obserwowanie śniegu przez lupę. Oglądanie kształtu gwiazdek śniegowych i ich porównywanie. W czasie obserwacji
zwrócenie uwagi na czystość śniegu.
x Zabawy dowolne na śniegu z wykorzystaniem sprzętu sportowego − respektowanie zasad bezpiecznej zabawy.
Piątek temat: Dziwne bałwanki
Zapis w dzienniku:
Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa oddechowa „Fruwające płatki śniegu”– wydłużanie fazy wydechowej. Wyko-
nanie gwiazdek lub innych ozdób na choinkę z pasków – KA, k. 12. Ćwiczenia poranne – Zestaw VIII. Zabawa utrwalająca po-
jęcia matematyczne „Znam tę figurę”. Ćwiczenie percepcji słuchowej „Co słyszysz?” – rozwijanie wrażliwości słuchowej. Zabawa
ruchowa „Zawody z dźwiganiem”.
Obszary z podstawy programowej: I 5, 8, 9; III 5; IV 7, 12, 15