Page 200 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 200

198  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Grudzień



                – Odszukaj ptaka w szaliku i ptaka w czapce, jednemu dorysuj czapkę, a drugiemu szalik.
                – Odszukaj kubeczek z narysowanym na nim kotem.
                – Odszukaj prawy i lewy kalosz z tej samej pary.
                – Pokoloruj na brązowo listek, który styka się z cyfrą 3.
             x Życzenia świąteczne – dzieci wychodząc do domu składają sobie nawzajem życzenia – kształtowanie postaw społecznych.


          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: zajęcia matematyczne.
          Temat: Ile bombek? Ile prezentów?
          Cele:
            doskonalenie umiejętności określania i porównywania liczebności poprzez manipulowanie na konkretach
            p
            osługiwanie się liczebnikami głównymi
            s
            osowanie pojęć: mniej o, więcej o, tyle samo
             t
            kształtowanie logicznego myślenia.
               Pomoce: sylwety trzech choinek, kolorowe, papierowe bombki, sylwety prezentów, ilustracje ozdób choinkowych
               (na każdym kartoniku w różnej liczbie) i kartoniki z taką samą liczbą kółek, ile jest ozdób na ilustracjach, tambu-
               ryn, KP2.

          Przebieg zajęć:
          1.  Zabawa „Choinki”. N. rozkłada sylwety 3 choinek. Dzieci układają na nich bombki zgodnie z poleceniem:
            Zad. 1: Na jednej choince ułóżcie tylko żółte bombki, na drugiej tylko czerwone, na 3 tylko niebieskie. Przeliczanie bombek
            na choinkach, porównywanie liczebności.
            Zad. 2: Ułóżcie żółte bombki tak, żeby było ich o 1, 2 mniej niż czerwonych, a niebieskich o 2 więcej niż czerwonych.
            Zad. 3: N. układa bombki na choinkach w różnych kombinacjach. Zadaje pytania: Ile jest bombek żółtych, ile czerwonych,
            ile niebieskich? Których jest mniej/więcej? O ile mniej/o ile więcej?
          2.  Zabawa „Ile prezentów?”. N. rozkłada sylwety 4 choinek i układa pod nimi sylwety prezentów. Każde dziecko otrzymuje
            kartonik z różną liczbą kółek i umieszcza je pod choinką, zgodnie z liczbą prezentów. Wspólne sprawdzenie poprawności
            wykonania. Ustalenie, pod którą choinką jest najwięcej/najmniej prezentów.
          3.  Zabawa ruchowa „Znajdź obrazek”. N. rozwiesza w różnych miejscach sali ilustracje przedstawiające ozdoby choinkowe –
            każda z inną liczbą elementów. Dzieci otrzymują kartoniki różniące się liczbą kółek. Biegają po sali przy akompania-
            mencie tamburyna. Gdy N. przestaje grać, dzieci ustawiają się przed ilustracją z taką liczbą ozdób, ile mają kółek
            na kartoniku.
          4.  Wykonywanie ćwiczenia graficznego w KP2, s. 86.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia ruchowe.
          Temat: Ćwiczenia gimnastyczne – Zestaw VI (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).


          III Zajęcia w ogrodzie

             x Zabawa „Kto pierwszy?”. Dzieci biegają swobodnie w ogrodzie. Na umówiony sygnał każde biegnie do N. Wygrywa to
            dziecko, które pierwsze przybiegnie do N. Przy powtórzeniu zabawy N. staje w innym miejscu.
             x Obserwacje przyrody – dostrzeganie zmian zachodzących w przyrodzie związanych z aktualną porą roku.
             x Zabawa ruchowa „Konie na wybiegu” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
   195   196   197   198   199   200   201   202   203   204   205