Page 198 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 198

196  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Grudzień



            zachęcanie do aktywnego uczestnictwa w przygotowaniach świątecznych
            u
            trwalanie przeliczania i znajomości figur geometrycznych.
               Pomoce: 3 szablony choinek, 3 zestawy ozdób choinkowych, koc, KP2.

          Przebieg zajęć:
          1.  N. umieszcza na tablicy 3 szablony choinki.
          2.  N. recytuje fragment wiersza Doroty Gellner Choinkowy żarcik.


                Choinkowy żarcik

             Pod gwiazdami,                    Trzecia –
             pod chmurami                      wiezie bombki szklane
             pędzi ciuchcia                    i łańcuszki poplątane .
             z choinkami!                      Jak wysiądą na peronie,
             Tych choinek jest bez liku!       to już będą wystrojone .
             Siedzą w każdym wagoniku .        Ta zadzwoni,
             Jedna –                           ta zaświeci,
             świeczki ma w walizce .           aż się zdziwią
             Druga –                           wszystkie dzieci!
             dzwonki, złote wszystkie .               Dorota Gellner


          3.  Rozmowa z dziećmi na temat wiersza: O czym opowiada wiersz? Co wiezie pociąg? Co wiozą choinki? Poszukiwanie
            odpowiedzi i zapisywanie ich na tablicy w postaci rysunków i prostych wyrazów.
          4.  Zabawa doskonaląca spostrzegawczość „Trzy choinki”. N. gromadzi dzieci przy tablicy, na której są trzy szablony
            choinek – jedna z nich jest udekorowana ozdobami. Te same ozdoby leżą pod drugą choinką. Rozmowa na temat ubra-
            nej choinki: dzieci wymieniają ozdoby, nazywają je i opisują. Chętne dzieci wybierają ozdoby znajdujące się pod drugą
            i trzecią choin ką, nazywają je i wieszają na choinkach w tym samym miejscu, w którym wiszą na choince pierwszej.
            Opisują ich położenie, stosując określenia: wysoko, nisko, pod, nad, po prawej stronie, po lewej stronie.
          5.  Zabawa „Bombka”. Dzieci stają w kręgu, na środku N. rozkłada koc. Jedno dziecko na ochotnika zamienia się w bombkę
            i kładzie się na plecach na kocu. Pozostałe dzieci podnoszą delikatnie koc i bujają dziecko-bombkę. Po chwili N. propo-
            nuje zmianę.
          6.  Wykonywanie ćwiczeń w KP2, s. 84 – dorysowywanie na gałązkach po trzech ozdób, uzupełnianie geometrycznego
            sudoku – utrwalanie liczebników, ćwiczenie logicznego myślenia i spostrzegawczości.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne.
          Temat: Świąteczny stroik.
          Cele:
            doskonalenie sprawności rąk i umiejętności posługiwania się pędzlem
            ozwijanie pomysłowości i inwencji twórczej
            r
            b
            udzenie nastroju radosnego oczekiwania na nadchodzące święta
            yjaśnienie pojęcia jemioła.
            w
               Pomoce: orzechy włoskie, jemioła, gałązki jodły, złota farba, pędzelki, podkładki do malowania, pojemniki,
               zabawki wykonane na zajęciach porannych z KP2.

          Przebieg zajęć:
          1.  N. wyjaśnia temat pracy oraz pojęcie jemioła. Stwarza dzieciom możliwość do swobodnego wypowiadania się i podziele-
            nia posiadanymi wiadomościami z innymi.
          2.  Uporządkowanie wiadomości – jemioła rośnie na drzewach, wytwarza soczyste jagody, które zjadają ptaki. Często
            podczas Świąt Bożego Narodzenia i w Nowy Rok gałązki jemioły wieszane są w domach przy suficie lub nad drzwiami.
            Jemioła ma przynieść domowi i jego mieszkańcom szczęście w nadchodzącym roku.
          3.  Dzieci malują złotą farbą orzechy i gałązki jemioły. Następnie umieszczają je na gałązce jodły według własnego pomysłu
            i pozostawiają do całkowitego wyschnięcia. W stroikach mogą umieścić zabawki wykonanie na zajęciach porannych.
          4.  Uporządkowanie miejsca pracy oraz czynności higieniczne.
          5.  Swoje prace dzieci zabierają do domu do udekorowania świątecznego stołu.
   193   194   195   196   197   198   199   200   201   202   203