Page 167 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 167
TYDZIEŃ 1 3 • Listy do Mikołaja • 165
Zajęcia główne: ▶ 1. Zajęcia matematyczne – „Worek z prezentami” – kształtowanie pojęcia liczby 3 i zapisu cyfrowego,
stosowanie liczebników porządkowych, utrwalenie pojęcia para. Mini tor przeszkód „Podróż Mikołaja”. Wykonanie ćwiczeń
w KP2, s. 48–50. ▶ 2. Zajęcia umuzykalniające – „Spotkanie z przyjacielem psem”. Nauka piosenki Mój przyjaciel.
Ćwicze nia rytmiczne kształtujące umiejętności współdziałania z rekwizytem, uwrażliwianie na zmiany tempa.
Obszary z podstawy programowej: I 5, 8, 9; III 5; IV 1, 2, 7, 8, 12, 14, 15
Zajęcia w ogrodzie: Zabawa „Kto trafi?” – rozwijanie umiejętności rzutu do celu. Obserwacje „Szukamy Pani Zimy” –
dostrzeganie zmian zachodzących w przyrodzie w związku z nadchodzącą zimą. Zabawa ruchowa skoczna „Kto wyżej?”.
Obszary z podstawy programowej: I 5; III 5; IV 15, 18
I Aktywność poranna i popołudniowa
Zadania poranne
x Zabawa „Co zniknęło?”. Dzieci siedzą na dywanie w kole. N. układa na środku zabawki. Dzieci je nazywają i zapamiętują.
Zasłaniają oczy, N. zabiera najpierw jedną zabawkę, później dwie, trzy. Dzieci mówią, która zabawka zniknęła. Doskona-
lenie spostrzegawczości, pamięci.
x Ozdabianie sali na przyjście Mikołaja – wykonywanie zawieszek na okna, podklejanie otworów w zawieszkach bibułką
lub kolorową przezroczystą folią – KA, k. 10.
x Ćwiczenia poranne – Zestaw VI (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).
Zadania popołudniowe
x Ćwiczenia percepcji słuchowej „Gdzie słyszysz dzwoneczek?”. Wszyscy siadają w kręgu na dywanie. Jedno dziecko wchodzi
do środka kręgu i zamyka oczy. Inne dziecko z kręgu dzwoni dzwoneczkiem i go chowa. Dziecko siedzące w środku kręgu
otwiera oczy i próbuje odgadnąć, kto zadzwonił dzwoneczkiem. Zabawę powtarzamy kilka razy.
x Zabawa ruchowa z mocowaniem „Przepychanka” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
II Zajęcia główne
Zajęcia 1
Rodzaj zajęć: zajęcia matematyczne – wprowadzenie cyfry 3.
Temat: Worek z prezentami.
Cele:
kształtowanie pojęcia liczby 3, poznanie cyfry 3,
trwalanie znajomości cyfr: 1, 2
u
p
rzeliczanie elementów w zbiorze 3-elementowym
w
ykorzystywanie liczebników głównych i porządkowych
trwalenie pojęcia para.
u
Pomoce: 3 lalki, 3 misie, 3 samochody, worek, pary obrazków, np. tematycznie związanych z mikołajkami,
obręcze, ławeczka gimnastyczna, krzesełko, KP2.
Przebieg zajęć:
1. Zabawa „Worek z prezentami” – rozpoznawanie dotykiem zabawek ukrytych w worku. N. wkłada przedmioty kolejno
do worka. Chętne dziecko odgaduje jego zawartość dotykiem.
2. Tworzenie zbiorów zabawek ukrytych w worku – misie, lalki, samochody (każdego rodzaju po 3) – ustalenie liczebności
zbiorów – prezentacja cyfry 3 i ułożenie cyfr pod zbiorami. Opisywanie elementów zbioru, np. pierwszy miś jest brązo-
wy, drugi jest większy od pierwszego i ma kokardę…
3. Odwzorowywanie cyfry 3 zgodnie z kierunkiem pisania: na dywanie, w powietrzu, na plecach kolegi.
4. Zabawa „Dobierz do pary”. Dzieci układają obrazki w pary i uzasadniają swój wybór, np. sanie – renifery, Mikołaj –
worek z prezentami, miś – lalka, list – skrzynka pocztowa, pudełko – wstążka.
5. Zabawa „Podróż Mikołaja” – mini tor przeszkód. Dzieci ilustrują ruchem treść opowiadania N.: Jestem Mikołajem
z workiem na plecach. Idę po dachu (chodzenie po linii), wskakuję do komina (do obręczy). Idę cicho, na paluszkach,
żeby nie zbudzić dzieci, mam bardzo ciężki worek. Zostawiam kilka prezentów dzieciom, worek jest lżejszy, wyjmuję resztę
prezentów – worek leciutki. Potem, wracając, pokonuję przeszkody – wskakuję i wyskakuję z komina (obręczy), potem idę
przez kładkę (przejście po ławeczce), siadam na sanie (krzesełko) i odjeżdżam do Laponii.
6. Wykonanie ćwiczeń w KP2, s. 48–50. Kolorowanie co trzeciego koralika, kolorowanie worka, w którym są trzy prezenty,
łączenie w pary takich samych Mikołajów, kolorowanie trzeciej od lewej strony doniczki. Pisanie po śladzie znaków
cyfropodobnych i cyfry 3, rysowanie trzech kółek na sankach, kolorowanie trzech prezentów.