Page 20 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 20

18  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Wrzesień



          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: zajęcia z zakresu wspomagania mowy.
          Temat: Spotkanie z Trampolinkiem.
          Cele:
            doskonalenie umiejętności wypowiadania się na określony temat
            kształtowanie życzliwego stosunku do innych
            b
            ogacenie słownictwa
            ozwijanie wyobraźni
            r
            r
            ozwijanie sprawności ruchowej.
               Pomoce: ilustracja Trampolinka z KP1 lub postać Trampolinka z KA, kartki, kredki, tamburyn.

          Przebieg zajęć:
          1.  N. przedstawia dzieciom Trampolinka – bohatera pakietu.
          2.  Słuchanie listu Trampolinka do dzieci.



            Dzień dobry, Dzieci!
            Witam Was serdecznie i muszę powiedzieć, że bardzo chciałbym zostać z Wami w przedszkolu . Wakacje spędziłem nad
            morzem . Ach, jak tam było pięknie . Codziennie pluskałem się w wodzie, nawet nauczyłem się trochę pływać . Budowałem
            zamki z piasku i grałem w piłkę . Było tam dużo dzieci i zawsze miałem się z kim bawić . Nigdy się nie nudziłem, zawsze
            w towarzy stwie było bardzo wesoło . Ale wakacje się skończyły . Wszystkie dzieci pojechały do domu . Plaża zrobiła się
            pusta, a ja zostałem sam . Zrobiło mi się smutno i postanowiłem, że też będę przedszkolakiem . Bardzo chciałbym zostać
            Waszym przyjacielem .

                                                                                              Trampolinek


          3.  Rozmowa na temat wysłuchanego listu.
          4.  Zachęcanie dzieci do opowiadania o swoich wakacyjnych przygodach.
          5.  Zabawa ruchowa „Morze – góry”. Dzieci swobodnie biegają po sali. Na zapowiedź morze – robią przysiad podparty,
            a na zapowiedź góry – wspinają się na palce. Zabawę można powtórzyć kilkakrotnie.
          6.  Dzieci przy stolikach rysują kredkami ilustrację przedstawiającą Trampolinka na wakacjach nad morzem.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne.
          Temat: Trampolinek.
          Cele:
            ozwijanie sprawności manualnych
            r
            ozwijanie napięcia mięśniowego rąk
            r
            r
            ozwijanie staranności i dokładności
            r
            ozwijanie wyobraźni.
               Pomoce: KA.
          Przebieg zajęć:
          1.  Zapoznanie z tematem pracy – KA, k. 1.
          2.  Zademonstrowanie sposobu wykonania postaci Trampolinka.
          3.  Zachęcanie dzieci do estetycznego wykonania pracy. Chętne dzieci mogą podpisać swoim imieniem podkładki, na których
            znajduje się Trampolinek.



          III Zajęcia w ogrodzie

             x Zabawa „Mały – duży” z Zestawu I (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).
             x Zabawy z wykorzystaniem sprzętu terenowego, omówienie zasad bezpieczeństwa.
   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25