Page 23 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 23

TYDZIEŃ 1  •  Moje przedszkole  •  21



              doskonalenie umiejętności liczenia elementów i porównywania liczebności zbiorów
              ozwijanie sprawności ruchowej.
              r
                 Pomoce: różne zabawki (po kilka z każdego rodzaju: misiów, lalek, samochodów, piłek, klocków), obręcze,
                 tamburyn, KP1.

            Przebieg zajęć:
            1.  Rozmowa z dziećmi na temat zabawy.
            2.  Segregowanie zabawek i umieszczanie ich w odpowiednich obręczach.
            3.  Przeliczanie zabawek w obręczach.
            4.  Określanie, w której obręczy jest więcej zabawek, a w którym mniej, i o ile.
            5.  Zabawa ruchowa „Znajdź sobie parę”. Dzieci swobodnie biegają po sali, a na głośny sygnał tamburyna, szukają pary
              i zatrzymują się.
            6.  Wykonywanie ćwiczeń w KP1, s. 6. Rysowanie po śladzie figur, łączenie liniami tych samych figur, łączenie budowli
              z klocków z elementami, z których zostały zbudowane.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
            Temat: Skaczę wysoko na trampolinie z Trampolinkiem.
            Cele:
              auka piosenki Trampolina
              n
              u
              wrażliwienie na zmianę charakteru muzyki
              r
              ozwijanie poczucia rytmu
              kształtowanie spostrzegawczości
              r
              ozwijanie głosu.
                 Pomoce: nagranie piosenki Trampolina (CD), dowolne nagranie muzyki o zmiennym charakterze (marsz, bieg,
                 podskoki), szarfy, bębenek, papierowa postać Trampolinka z KA.

            Przebieg zajęć:
            1.  Powitanie. Dzieci stoją w kole wspólnie z N., który improwizuje głosem melodie do tekstów powitalnych, np.: Dzień
              dobry, dzieci. Dzieci powtarzają melodie na słowach: Dzień dobry, pani.
            2.  Zabawa „Rozgrzewka”. Dzieci poruszają się zgodnie z charakterem słyszanej muzyki (nagranie muzyki do masze -
              rowania, biegu oraz poskoków). Kiedy usłyszą muzykę marszową, wtedy idą po kole, wysoko unosząc kolana, nie
              tupiąc, z rękami na biodrach. Gdy usłyszą muzykę dostosowaną w rytmie do biegania, poruszają się parami po całej
              sali na palcach. Gdy muzyka będzie zachęcała do podskoków, podskakują z nogi na nogę (każde samodzielnie,
              po całej sali).
            3.  Zapoznanie z piosenką Trampolina. N. prezentuje dzieciom nagranie piosenki Trampolina (CD). Następnie omawia
              z dziećmi treść piosenki, wykorzystując postać Trampolinka. Może ona zadawać pytania lub pomagać dzieciom
              odpowiadać na te, które zadaje N., np.: Do czego służy trampolina? Jakie pory roku pojawiają się w piosence?




                  Trampolina                                                         słowa: M . Strzałkowska
                                                                                     muzyka: M . Melnicka-Sypko





                     Trampo -  li -  na, tram po -  li -  na!  Od niej wszy stkosi  za -  czy -  na!  Hop! do
                         -
                                          -
                                                                        -
                    gó  - ry       na wy  - pra -  w !         Po na -  u -  k  i  za  -  ba -  w !





                             -
                                                                  -
                          -
                      -
                    Trampoli na, tram -  po  -  li -  na!      Skacz    no -  gi  i  czu -  pry -  na!



                                                                                              -
                    Hop!  wy -  so -  ko,  a    do nie -  ba!  Te go w a -  nienam    po -  trze ba!
                                                                 -
   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28