Page 25 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 25

TYDZIEŃ 1  •  Moje przedszkole  •  23



              x Wykonywanie ćwiczeń w KP1, s. 8. Uzupełnianie rubryk trójkątami według zasady. Rysowanie wzorów po śladzie.
              x Ćwiczenia poranne – Zestaw I (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x „Loteryjka” – analiza słuchowa wyrazów. Na stole są rozłożone obrazki. Dzieci wybierają te, których nazwy roz -
              poczynają się podaną głoską. Mogą wyróżniać w wybranych nazwach wszystkie kolejne głoski, w zależności od
              umiejętności.
              x Kolorowanie dowolnie wybranego obrazka według określonego kodu.
              x Zabawa skoczna „Na trzy w górę hop!” z Zestawu I (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).


            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: zajęcia z wykorzystaniem utworu literackiego.
            Temat: wiersz Maciejki Mazan Przyjaciel.
            Cele:
              doskonalenie umiejętności wypowiadania się na określony temat
              kształtowanie życzliwego stosunku do innych
              r
              ozwijanie spostrzegawczości
              ozwijanie percepcji słuchowej
              r
              b
              ogacenie słownictwa
              ozwijanie wyobraźni
              r
              ozwijanie sprawności ruchowej.
              r
                 Pomoce: kartki, kredki, tamburyn, KP1.
            Przebieg zajęć:
            1.  Słuchanie czytanego przez N. wiersza Maciejki Mazan Przyjaciel.


                  Przyjaciel

              Do czego jest przyjaciel?      Przyjaciel przyjacielem
              Jak to? Do wszystkiego!        jest właśnie dlatego,
              Do bawienia się w piłkę        że z nim jest mi wesoło,
              albo w chowanego,              a smutno bez niego .
              do fikania koziołków,                       Maciejka Mazan
              biegania, chodzenia,
              do siedzenia, leżenia
              i nicnierobienia .


            2.  Rozmowa na temat wiersza.
            3.  N. wspólnie z dziećmi ustala, jakie cechy powinien mieć przyjaciel.
            4.  Zabawa ruchowa „Pary”. Dzieci swobodnie biegają po sali. Na głośny sygnał tamburyna szukają sobie pary, stają
              naprzeciw ko siebie i podają sobie prawą rękę. Następnym razem podają sobie lewą rękę. Zabawę można powtórzyć
              kilkakrotnie.
            5.  Wykonywanie ćwiczeń w KP1, s. 9. Słuchanie zagadek o przyjaciołach. Kolorowanie rysunków.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne.
            Temat: Mój przyjaciel.
            Cele:
              r
              ozwijanie zdolności plastycznych
              ozwijanie staranności i dokładności
              r
              ozwijanie wyobraźni.
              r
                 Pomoce: białe kartki A4 dla każdego dziecka, pędzelki, farby.
   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30