Page 29 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 29

TYDZIEŃ 2  •  Ja i ty to my  •  27



            6.  Wykonywanie ćwiczenia w KP1, s. 13. Wypowiadanie się na temat obrazków; tworzenie rysunku przedstawiającego
              wspólne spędzanie czasu z przyjacielem.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne.
            Temat: „Nasza grupa” – praca zbiorowa, rysowanie kredkami autoportretu.
            Cele:
              ozwijanie sprawności manualnych
              r
              r
              ozwijanie napięcia mięśniowego rąk
              ozwijanie staranności i dokładności
              r
              r
              ozwijanie wyobraźni.
                 Pomoce: duży arkusz brystolu, klej, imiona dzieci na paskach papieru, biała kartka dla każdego dziecka, kredki.

            Przebieg zajęć:
            1.  Zapoznanie dzieci z tematem pracy i wyjaśnienie znaczenia słowa autoportret.
            2.  Zademonstrowanie sposobu wykonania pracy.
            3.  Zachęcanie dzieci do estetycznego wykonania pracy.
            4.  Umieszczenie prac na dużym arkuszu brystolu, doklejanie kartek z imionami dzieci.


            III Zajęcia w ogrodzie

              x Zabawa z chustą animacyjną „Rzeźba”. Troje chętnych dzieci wchodzi pod chustę animacyjną i tworzy rzeźbę. W tym
              czasie pozostali odwracają się. Na znak N. kilka osób – rzeźbiarzy – poznaje kształty pomnika dotykiem, a następnie
              stara się w innej trzyosobowej grupie go odtworzyć. N. odsłania rzeźbę, wszyscy oceniają podobieństwo – budowanie
              poczucia radości ze wspólnej zabawy.
              x Rysowanie kolorową kredą na asfalcie.



            Wtorek    temat:  Bawimy się razem


            Zapis w dzienniku:


            Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa integracyjna „Kto mnie woła?”. Zabawa dydaktyczna „Deszcz imion” –
            utrwalenie obrazu graficznego imienia. Ćwiczenia poranne – Zestaw II. Wykonywanie ćwiczeń w KP1, s. 16. Zabawa
            ruchowa „Omijanie przeszkód”. Wykonywanie ćwiczeń w KP1, s. 17.
              Obszary z podstawy programowej: I 5, 7, 9; III 2; IV 4, 5, 8, 9, 12

            Zajęcia główne:   ▶  1. Zajęcia z wykorzystaniem ilustracji – „Zabawy w naszej sali”. Wykonywanie ćwiczeń w KP1,
            s. 14–15. Zabawa ruchowa „Tańczą lale, tańczą misie”, reagowanie na sygnały. Opracowanie Kodeksu Przedszkolaka.
              ▶  2. Zajęcia ruchowe – ćwiczenia gimnastyczne, Zestaw II.
              Obszary z podstawy programowej: I 5, 8; II 1, 4, 6, 7, 8, 9; III 1, 5, 7; IV 1, 9, 12

            Zajęcia w ogrodzie: Zabawa „Trudna droga”. Obserwacje chmur na niebie – porównywanie kształtu obłoków do znanych
            dzieciom przedmiotów. Zabawa ruchowa rzutna „Rzuć woreczek”.
              Obszary z podstawy programowej: I 5; II 3; III 2, 5; IV 2, 12, 18


            I Aktywność poranna i popołudniowa

            Zadania poranne
              x Zabawa integracyjna „Kto mnie woła?”. Dzieci siedzą w kręgu, do środka wchodzi wybrane dziecko i zamyka oczy.
              Wskazane przez N. dziecko siedzące w kręgu mówi imię kolegi, które jest w środku, a ono zgaduje, kto je woła – rozpo-
              znawanie po głosie kolegów i koleżanek z grupy, ćwiczenie analizatora słuchowego.
              x Zabawa dydaktyczna „Deszcz imion”. N. rozsypuje wizytówki z imionami dzieci. Każde dziecko odnajduje swoją wizy-
              tówkę – utrwalenie obrazu graficznego swojego imienia.
              x Ćwiczenia poranne – Zestaw II (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).
   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34