Page 34 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 34
32 • SCENARIUSZE ZAJĘĆ • Wrzesień
Czwartek temat: Dyżurny
Zapis w dzienniku:
Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa „Moje stopy” – ćwiczenia w rozpoznawaniu układu stóp: prawa – lewa.
Wykonywanie ćwiczeń w KP1, s. 20. Ćwiczenia poranne – Zestaw II. Wykonywanie ćwiczeń w KP1, s. 21. Ćwiczenia
oddechowe „Piłeczka”. Zabawa równoważna „Złap równowagę i skocz”.
Obszary z podstawy programowej: I 5, 7, 9; IV 2, 4, 8, 14, 12, 15
Zajęcia główne: ▶ 1. Zabawa dydaktyczna – „Dyżurny”. Ustalanie obowiązków dyżurnych. Zabawa pantomimiczna
„Co robię?”. ▶ 2. Zajęcia plastyczne – „Znaczek dyżurnego”, projektowanie.
Obszary z podstawy programowej: I 5, 7; III 2, 5, 6, 7; IV 1, 8
Zajęcia w ogrodzie: Zabawa ruchowa „Skakanka”. Zabawa „Spadająca kometa” – ćwiczenie poczucia panowania nad
ruchami przez rzuty skierowane do celu.
Obszary z podstawy programowej: I 5; III 2, 5, 6, 7
I Aktywność poranna i popołudniowa
Zadania poranne
x Zabawa „Moje stopy” – dzieci obrysowują mazakiem na grubym kartonie swoje stopy i wycinają oba obrysy. N. podpi-
suje wycięte szablony imieniem dziecka. Obrysy stóp zostają rozrzucone po całej sali podpisami do dołu. Na sygnał start
dzieci biegają po sali i szukają swoich szablonów stóp. Po znalezieniu odwracają je napisem do góry, a następnie
układają prawidłowo (lewa – prawa) i szybko na nich stają. Wygrywa ten, kto szybciej stanie na swoich obrysach stóp –
ćwiczenie w rozpoznawaniu układu stóp: lewa – prawa.
x Wykonywanie ćwiczeń w KP1, s. 20. Rysowanie po śladzie albumów i wzorów. Pisanie po śladzie litery a, A.
x Ćwiczenia poranne – Zestaw II (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).
Zadania popołudniowe
x Wykonywanie ćwiczeń w KP1, s. 21. Liczenie wiaderek, rysowanie tyle samo foremek; liczenie i odpowiadanie na pytanie.
Szukanie i zaznaczanie na ilustracji litery a, A; odnajdywanie przedmiotów, których nazwy zawierają głoskę a w nagło-
sie lub wygłosie.
x Ćwiczenia oddechowe „Piłeczka” – dmuchanie na piłeczkę do tenisa stołowego. Dzieci stoją wokół stolików i próbują
dmuchać na piłeczkę tak, aby nie spadła ze stołu. Wygrywa zespół, którego piłeczka najdłużej pozostanie na stole.
x Zabawa równoważna „Złap równowagę i skocz” z Zestawu II (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).
II Zajęcia główne
Zajęcia 1
Rodzaj zajęć: zabawa dydaktyczna.
Temat: Dyżurny.
Cele:
oznanie funkcji dyżurnego
p
r
ozwijanie myślenia przyczynowo-skutkowego
kształtowanie odpowiedzialności za podjęte zadania
doprowadzanie zadań do końca
ozwijanie sprawności ruchowej.
r
Pomoce: obrazki przedstawiające różne czynności, w tym jeden obrazek przedstawiający salę, w której panuje nie-
porządek, duże arkusze papieru, mazaki, tamburyn.
Przebieg zajęć:
1. N. układa obrazki przedstawiające różne czynności. Rozmowa z dziećmi na temat ich treści. Dzieci dowiadują się o funkcji
dyżurnego. Ustalenie, jakie prace dyżurni mogą wykonywać w sali.
2. N. na dużym arkuszu papieru pisze słowo dyżurny. Dzieci podają propozycje: Może dbać o porządek w kąciku książki,
w kąciku plastycznym. Może pielęgnować kwiaty w kąciku przyrody. Może dbać o zabawki. Pomagać przy posiłkach.