Page 39 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 39

TYDZIEŃ 3  •  To jestem ja  •  37



            Zajęcia w ogrodzie: Obserwacja sposobu poruszania się ptaków. Zabawa „Podskakujemy jak wróbelki”. Zabawa ruchowa
            „Pilnuj piłki”.
              Obszary z podstawy programowej: I 5; III 5; IV 18


            I Aktywność poranna i popołudniowa

            Zadania poranne
              x Ćwiczenia oddechowe „Bańki mydlane”– dmuchanie baniek mydlanych.
              x „Moje marzenie” – wypowiedzi dzieci rozwijające wyobraźnię i fantazję.
              x Ćwiczenia poranne – Zestaw III (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x Wykonywanie ćwiczeń w KP1, s. 25. Liczenie piłek i zaznaczanie pajacyków, które mają ich najwięcej i najmniej.
              Porównywanie ułożenia klocków z ustawieniem narysowanych dzieci.
              x Lepienie z plasteliny na temat dowolny.
              x Zabawa bieżna „Biegnij! – Stój!” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).


            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: przygotowanie do nauki czytania i pisania.
            Temat: „Łańcuszek – wyróżnianie głosek w nagłosie i wygłosie.
            Cele:
              doskonalenie umiejętności wypowiadania się na określony temat
              ozwijanie spostrzegawczości
              r
              r
              ozwijanie percepcji słuchowej
              ogacenie słownictwa
              b
              r
              ozwijanie wyobraźni
              ozwijanie sprawności ruchowej.
              r
                 Pomoce: obrazki przedstawiające różne przedmioty, tamburyn, KA.
            Przebieg zajęć:
            1.  N. wiesza na tablicy obrazki przedstawiające różne przedmioty. Dzieci wyróżniają głoski w nagłosie i wygłosie w kolej-
              nych nazwach obrazków. Można wykorzystać karty 38, 39 z KA.
            2.  Dzieci siedzą w kole, N. mówi dowolny wyraz. Pierwsze dziecko określa głoskę w wygłosie w wyrazie podanym przez
              N. i mówi inny wyraz, który rozpoczyna się tą głoską. Potem kolejne dziecko, tak, żeby wszystkie dzieci mogły brać
              udział w zabawie.
            3.  Zabawa ruchowa „Piłka duża – piłka mała”. Dzieci skaczą wysoko, gdy N. powie: Duża piłka, a gdy powie: Mała piłka,
              dzieci skaczą nisko.
            4.  Zabawa „Powiedz wyraz”. Dzieci dobierają się parami i wydają sobie na zmianę polecenia, np. Powiedz wyraz, w którym
              słyszysz na początku głoskę s.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia ruchowe.
            Temat: Ćwiczenia gimnastyczne – Zestaw III (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).



            III Zajęcia w ogrodzie

              x Obserwacja sposobu poruszania się ptaków.
              x Zabawa „Podskakujemy jak wróbelek”. W staniu lub w przysiadzie podskoki obunóż w przód – wzmacnianie mięśni nóg.
              x Zabawa ruchowa „Pilnuj piłki”. Dzieci stają w kręgu, trzymając się za ręce. Odbijają piłkę nogami w dowolnym kierun-
              ku. Każdy stojący w kręgu uważa, aby piłka nie wypadła poza krąg. Jeżeli piłka wypadnie pomiędzy nogami, jedno lub
              dwoje dzieci odpada z zabawy – ćwiczenie refleksu i koncentracji uwagi.
   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44