Page 43 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 43

TYDZIEŃ 3  •  To jestem ja  •  41



              r
              ozwijanie wyobraźni
              doskonalenie sprawności ruchowej.
                 Pomoce: rysunki przedstawiające buźki (emocje), kostka z emocjami (z KA), tamburyn.

            Przebieg zajęć:
            1.  Słuchanie wiersza Doroty Gellner Zły humorek.


                  Zły humorek


              Jestem dzisiaj zła jak osa!                     Widać, że mi złość nie służy, skoro wpadłam do kałuży .
              Złość mam w oczach i we włosach!                Siedzę w błocie, patrzę wkoło,
              Złość wyłazi mi uszami i rozmawiać nie chcę z wami!  wcale nie jest mi wesoło . . .
              A dlaczego?                                     Nagle – co to?
              Nie wiem sama .                                 Ktoś przystaje . Patrzcie! Rękę mi podaje!
              Nie wie tata, nie wie mama . . .                Tu ktoś mały, tam ktoś duży – wyciągają mnie z kałuży .
              Tupię nogą! Drzwiami trzaskam!                  Przyszedł pies i siadł koło mnie,
              I pod włos kocura głaskam .                     kocur się przytulił do mnie,
              Jak tupnęłam lewą nogą nadepnęłam psu na ogon .  mysz podała mi chusteczkę:
              Nawet go nie przeprosiłam –                     – Pobrudziłaś się troszeczkę!
              taka zła okropnie byłam .                       Widzę, że się pobrudziłam, ale za to złość zgubiłam .
              Mysz wyjrzała z mysiej nory:                    Pewnie w błocie gdzieś została,
              – Co to znowu za humory?                        lecz nie będę jej szukała!
              Zawołałam: – Moja sprawa! Jesteś chyba zbyt ciekawa .                        Dorota Gellner
              Potrąciłam stół i krzesło,
              co mam zrobić, by mi przeszło?!
              Wyszłam z domu na podwórze,
              wpakowałam się w kałużę .


            2.  Rozmowa na temat treści wiersza i sposobów radzenia sobie ze złością. N. zadaje dzieciom pytania, np.: Jak zachowy-
              wała się dziewczynka? Co mówiła o sobie? Co to znaczy „być złym jak osa”? Co się jej przydarzyło, kiedy była na podwó-
              rzu? Czy przeszła jej złość? Jak myślicie, dlaczego? Czy wam również zdarza się złościć? Z jakiego powodu? Kiedy ta złość
              wam mija?
            3.  Nazywanie znanych dzieciom emocji i dobieranie odpowiednich rysunków.
            4.  Zabawa ruchowa „Humory”. Dzieci swobodnie biegają po sali. Gdy N. uniesie dowolny rysunek przedstawiający
              emocję, dzieci zatrzymują się i starają się wyrazić dany nastrój.
            5.  Wykonanie ćwiczenia w KP1, s. 32, ćw. 1. Rysowanie buziek w tabelce zgodnie z zauważoną zasadą.
            6.  Zabawy w kole z wykorzystaniem kostki z emocjami (z KA, k. 2; zob. TYDZIEŃ 2, Poniedziałek). Dzieci rzucają do siebie
              kostką. Wskazana lub chętna osoba nazywa emocję, która wypadła, a pozostałe dzieci wyrażają ją mimiką i gestem.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne.
            Temat: Co poprawia mi humor?
            Cele:
              r
              ozwijanie zdolności plastycznych
              doskonalenie sprawności manualnych
              w
              drażanie do staranności i dokładności
              r
              ozwijanie wyobraźni.
                 Pomoce: białe kartki A4 dla każdego dziecka, pędzelki, farby.

            Przebieg zajęć:
            1.  Zapoznanie z tematem pracy – malowanie tego, co sprawia, że poprawia mi się humor. N. pyta dzieci, co to może być.
              Podsumowuje wypowiedzi i jeśli trzeba, podpowiada, że dla jednych może to być jakaś rzecz, np. ulubiona przytulanka,
              dla innych czynność, np. zabawa z kolegą, obejrzenie ciekawej książki lub bajki.
            2.  Wykonanie pracy plastycznej przy stolikach. N. zachęca dzieci do estetycznego wykonania pracy.
            3.  Zorganizowanie wystawy. Wypowiedzi dzieci na temat ich sposobów na poprawę humoru.
   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48