Page 38 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 38

36  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Wrzesień



          2.  N. zachęca dzieci do zastanowienia się, na czym polega uczucie radości. Skąd ono się bierze? Z powietrza? Czy siedzi
            we mnie? Czy odczuwam radość, gdy pochwali mnie mama, kiedy coś zrobimy samodzielnie?
          3.  Zabawa integracyjna „Rozśmieszacze”. Dzieci stają naprzeciwko siebie. Najpierw jedna osoba próbuje rozśmieszyć drugą,
            wykorzystując tylko mimikę i gesty, potem dzieci zamieniają się rolami.
          4.  N. rozdaje dzieciom po dwie buźki przedstawiające emocje: radość i smutek. Włącza muzykę o różnym nastroju. Kiedy
            dzieci słyszą muzykę smutną – robią minę obrazującą nastrój i podnoszą planszę ze smutną buźką. Kiedy muzyka wpro-
            wadza w radosny nastrój, dzieci robią wesołe miny i podnoszoną planszę z wesołą buźką.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne.
          Temat: „Moja buźka” – wypełnianie plasteliną białego koła.
          Cele:
            r
            ozwijanie sprawności manualnych
            ozwijanie napięcia mięśniowego rąk
            r
            ozwijanie staranności i dokładności
            r
            r
            ozwijanie wyobraźni.
               Pomoce: plastelina, koła z białego brystolu o średnicy około 10 cm dla każdego dziecka, krepina, nożyczki,
               klej.

          Przebieg zajęć:
          1.  Zapoznanie dzieci z tematem pracy – wypełnianie plasteliną koła z narysowaną uśmiechniętą buzią, cięcie krepiny na
            paski, doklejanie włosów z krepiny.
          2.  Zademonstrowanie sposobu wykonania pracy.
          3.  Zachęcanie dzieci do estetycznego wykonania pracy.


          III Zajęcia w ogrodzie

             x Zabawa „Szukamy pieska”. Dzieci chodzą po ogrodzie i szukają schowanego pluszowego pieska – ćwiczenie spostrze-
            gawczości.
             x Zabawa ruchowa „Kręta ścieżka”. Przejście w przód i w tył slalomem po ścieżce z mijaniem różnych przeszkód,
            np. zabawek, ułożonych na niej w odległości około 1,5 m od siebie – ćwiczenie równowagi, koordynacji wzrokowo-
            -ruchowej.
             x Zabawa ruchowa „Rzucanie krążka na krążek”. N. przygotowuje krążki gimnastyczne w kolorze czerwonym i żółtym,
            następnie wyznacza na placu linię startu, a w odległości 3 m linię mety. Dzieci ustawiają się na linii startu i po kolei
            rzucają krążki. Pierwszy zawodnik otrzymuje dwa krążki. Trzymając krążek w ręku, rzuca płasko jeden za drugim tak,
            aby upadły one poza linię mety i tak, aby krążek upadł na krążek (chociażby niewielką częścią). Jeżeli drugi krążek
            upadnie na pierwszy, to dziecko otrzymuje punkt. Po kolei rzucają pozostałe dzieci – rozwijanie koordynacji wzrokowo-
            -ruchowej, celności, tworzenie atmosfery dobrej zabawy.




          Wtorek    temat:  Moje marzenie



          Zapis w dzienniku:

          Aktywność poranna i popołudniowa: Ćwiczenia oddechowe „Bańki mydlane”. „Moje marzenie” – wypowiedzi dzieci
          rozwijające wyobraźnię i fantazję. Ćwiczenia poranne – Zestaw III. Wykonywanie ćwiczeń w KP1, s. 25. Lepienie z plaste-
          liny na dowolny temat. Zabawa bieżna „Biegnij! – Stój!”.
            Obszary z podstawy programowej: I 5, 6, 9; II 2; III 8; IV 2, 5, 12, 15

          Zajęcia główne:   ▶  1. Przygotowanie do nauki czytania i pisania – „Łańcuszek”. Wyróżnianie głosek w nagłosie i wy-
          głosie. Zabawa ruchowa „Piłka duża – piłka mała”, reagowanie na sygnały.  ▶  2. Zajęcia ruchowe – ćwiczenia gimna-
          styczne, Zestaw III.
            Obszary z podstawy programowej: I 5, 8; III 5; IV 2, 4, 6, 15
   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43