Page 36 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 36

34  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Wrzesień



             x Zabawa integracyjna „Kolorowa karuzela”. Dzieci siedzą na podłodze, trzymając chustę animacyjną na wysokości pasa.
            N. podaje nazwę koloru, a osoby trzymające w tym kolorze fragment chusty zamieniają się miejscami.
             x Ćwiczenia poranne – Zestaw II (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Wykonywanie ćwiczenia w KP1, s. 22. Zabawa z kostką w parach. Dzieci rzucają kostką i naśladują odgłosy wylosowa-
            nych zwierząt – zabawa ortofoniczna.
             x „Co się zmieniło?”. Dzieci obserwują przez kilkadziesiąt sekund układ przedmiotów znajdujących się naprzeciwko.
            Następnie odwracają się tyłem do nich. W tym czasie N. przestawia przedmioty. Chętne dziecko musi wskazać, co się
            zmieniło, używając określeń: wyżej, niżej, po prawej stronie, po lewej stronie – ćwiczenia w używaniu określeń stosunków
            przestrzennych.
             x Zabawa równoważna „Przejście po moście linowym” z Zestawu I (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).



          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: zajęcia matematyczne.
          Temat: Tydzień.
          Cele:
            r
            ozumienie znaczenia pojęcia tydzień
            p
            oznanie nazw dni tygodnia i ich zapisu graficznego
            kształtowanie umiejętności planowania czynności
            p
            oznanie i stosowanie określeń: wczoraj, dzisiaj, jutro, rozwijanie wyobraźni
            osługiwanie się liczebnikami porządkowymi
            p
            ozwijanie sprawności ruchowej.
            r
               Pomoce: sylweta Trampolinka, obrazki (np. rower, piłka, hulajnoga, rolki, książka, klocki), 1 biała kartka, nazwy
               dni tygodnia, napis tydzień, tamburyn, KP1.

          Przebieg zajęć:
          1.  N. wita się z Trampolinkiem i rozkłada na podłodze 6 obrazków. Prosi dzieci, żeby pomogły Trampolinkowi zaplanować,
            co mógłby robić w każdym kolejnym dniu tygodnia. Na końcu kładzie białą kartkę i umieszcza sylwetę Trampolinka,
            a dzieci same wymyślają, co Trampolinek mógłby robić w niedzielę.
          2.  Zapoznanie dzieci z nazwami dni tygodnia i dobieranie ich odpowiednio do ułożonych obrazków. Po ułożeniu wszyst-
            kich dni tygodnia, N. umieszcza napis tydzień. Globalne czytanie wyrazów.
          3.  Przyporządkowanie liczebników porządkowych do poszczególnych dni tygodnia.
          4.  Zabawa ruchowa „Wróć na miejsce”. Dzieci podzielone są na siedem zespołów. N. mówi nazwę dnia tygodnia i dzieci
            z danego zespołu swobodnie biegają po sali, a na sygnał wracają na swoje miejsce. Potem następuje zmiana.
          5.  Zabawa „Jaki to dzień?” N. mówi nazwę dnia tygodnia i pyta dzieci, jaki dzień był wczoraj, jaki dzień będzie jutro.
          6.  Wykonanie ćwiczenia w KP1, s. 23. Odkrywanie i kontynuowanie rytmów – ćwiczenie spostrzegawczości.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia ruchowe.
          Temat: Ćwiczenia gimnastyczne – Zestaw II (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).


          III Zajęcia w ogrodzie
             x Zabawa skoczna „Szczur”. Dzieci stają w bardzo dużym kole. Jedno z nich staje w środku, trzymając za jeden koniec
            sznura z przywiązaną na drugim końcu miękką piłeczką. Kręci nim dookoła siebie tak, aby piłeczka toczyła się po ziemi.
            Stara się jednocześnie, aby piłeczka dotknęła stojących w kole kolegów. Dzieci podskakują, uciekając przed piłeczką.
            Czyjej nogi ona dotknie, ten odchodzi z zabawy – ćwiczenia skoczne.
             x Zabawa „Most”. Dzieci stoją w gromadce. Wybrane dziecko przywołuje kolejne następującymi słowami: Buduję most
            i potrzebuję kamienia. Dzieci pytają: Kto to ma być? Odpowiedź: Hania. Wywołane dziecko podchodzi i staje naprzeciwko
            prowadzącego. Teraz ono mówi: Buduję most i potrzebuję cegły. I tak dalej, aż wszystkie dzieci staną naprzeciwko siebie
            w dwóch szeregach. Wszystkie pary podają sobie ręce i unoszą je w górę, tworząc tunel. Przechodzą pod nimi wszystkie
            pary, zaczynając od ostatniej – ćwiczenie orientacji i zręczności.
             x „Tunele” – kopanie łączących się tuneli do jazdy samochodami – poznawanie właściwości piasku, rozwijanie umiejęt-
            ności pracy w zespole.
   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41