Page 32 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 32

30  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Wrzesień



          2.  Wyróżnianie głoski a w nagłosie w słowach: aparat i Adam.
          3.  Budowanie modeli wyrazów aparat i Adam z czerwonych kartoników (na oznaczenie samogłosek) i z niebieskich karto-
            ników (na oznaczenie spółgłosek) – KA, k. 38–39.
          4.  Prezentacja drukowanej i pisanej litery a, A.
          5.  Układanie wyrazów aparat, Adam z liter poprzez umieszczenie litery a, A w miejscu odpowiedniej głoski w modelach
            wyrazów – KA, k. 40–41.
          6.  Umieszczenie napisów aparat, Adam. Czytanie globalne wyrazów.
          7.  Podawanie przez dzieci słów zawierających głoskę a.
          8.  Zabawa „Uwaga”. Dzieci biegają po sali. Gdy N. mówi nazwy różnych rzeczy, dzieci zatrzymują się, a gdy usłyszą wyraz
            rozpoczynający się głoską a, kucają.
          9.  Wykonywanie ćwiczeń w KP1, s. 18–19. Zaznaczanie w wyrazach liter a, A. Wskazywanie miejsca litery a w nazwach,
            nalepianie podpisów.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
          Temat: Witamy się śpiewająco.
          Cele:
            n
            auka piosenki Dzień dobry
            trwalanie zwrotów grzecznościowych na powitanie i pożegnanie
            u
            ozwijanie refleksu
            r
            u
            wrażliwienie na sygnał dźwiękowy
            doskonalenie pamięci oraz poczucia rytmu
            integracja grupy.
               Pomoce: nagranie piosenki Dzień dobry (CD), nagranie marszowej muzyki, trójkąt, szarfy.

          Przebieg zajęć:
          1.  Powitanie. Dzieci stoją parami i śpiewają piosenkę powitalną opartą na melodii popularnej Wlazł kotek, wykonując przy
            tym wskazane gesty.



                                                                                        słowa: Klaudia Borys
                                                                                        melodia popularna




                         -
                                                                   -
                  Dzie do bry,  dzie  do -  bry,  jak si masz?  Przywi -  taj  si  ze mn ,  bo ju czas.
            Dzień dobry, dzień dobry – podanie prawej dłoni koledze z pary; jak się masz? – wystawienie dłoni przed siebie w geście
            powitania. Przywitaj się ze mną – podanie rąk koledze z pary i wykonanie sześcioma krokami kółeczka w parze; bo już
            czas – wskazanie palcem wskazującym na nadgarstek, imitując pokazywanie zegarka.
          2.  Zabawa „Razem czy osobno?”. Dzieci poruszają się przy akompaniamencie marszowej muzyki. N. trzyma w dłoni trój-
            kąt. Jeżeli zagra na nim pojedynczy dźwięk, to każde z dzieci maszeruje samodzielnie po całej sali. Gdy zagra 2 dźwięki,
            dzieci poruszają się parami, a gdy zagra tremolo (poruszanie bardzo szybko pałeczką pomiędzy dwoma bokami trójką-
            ta), to formują koło i poruszają się jedno za drugim w kole.
          3.  Zapoznanie z piosenką Dzień dobry. N. prezentuje dzieciom nagranie piosenki Dzień dobry (CD).


                Dzień dobry                                                        słowa: U . Piotrowska
                                                                                   muzyka: M . Melnicka-Sypko




                                                                                       a
                                                                       -
                 1. Lu  - bię,  kie  - dy  mo -  ja  gru -  pa  sto  - iw krę gu przed śnia -  d -  n  iem,


                                                                   -
                 że  - by  dzień  się  dla  nas  za  - czął  naj we sel szympo -  wi -  ta -  niem.  Dzień
                                                            -
                                                               -

                do  - bry,     dzień  do  - bry,      wi  -  ta -  my,       wi -  ta -  my        i




                czo łem,      i  hej,    i    cześć!                 Ja   po  dam     ci  rę -  kę   ty




                 rę  - kę   mi  po  - dasz   i    u - śmiech   po  - da  -  my   też.
   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37