Page 31 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 31

TYDZIEŃ 2  •  Ja i ty to my  •  29


            Środa    temat:  Robimy zdjęcia



            Zapis w dzienniku:

            Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa w parach „Lustro”. Oglądanie albumów ze zdjęciami. Ćwiczenia poran-
            ne – Zestaw II. Zabawa dydaktyczna „Szukamy misia” – ćwiczenie kierunków. Zabawa „Imię do imienia” – utrwalenie ob-
            razu graficznego swojego imienia. Zabawa ruchowa „Rzut do celu” – rzucanie piłkami do kosza.
              Obszary z podstawy programowej: I 5; II 6; III 1, 2; IV 4, 14

            Zajęcia główne:   ▶  1. Przygotowanie do nauki czytania i pisania – „Adam robi zdjęcia”. Zapoznanie z literą a, A.
            Zabawa ruchowa „Uwaga”. Wykonywanie ćwiczeń w KP1 s. 18–19.  ▶  2. Zajęcia umuzykalniające – „Witamy się śpie-
            wająco”. Nauka piosenki Dzień dobry. Utrwalenie zwrotów grzecznościowych na powitanie i pożegnanie. Ćwiczenia roz-
            wijające wrażliwość na sygnał dźwiękowy.
              Obszary z podstawy programowej: I 5; III 4; IV 1, 2, 4, 5, 7, 9, 14

            Zajęcia w ogrodzie: Zabawa bieżna „Berek”. Zabawa „Róbcie inaczej niż ja” – ćwiczenia poczucia stron i orientacji w sche-
            macie ciała. Zabawy z wykorzystaniem sprzętu terenowego.
              Obszary z podstawy programowej: I 5; II 3; III 2, 5; IV 14, 18


            I Aktywność poranna i popołudniowa

            Zadania poranne
              x Zabawa w parach „Lustro”. Dzieci siadają w parach naprzeciwko siebie. Jedno z nich jest lustrem, które pokazuje tylko to,
              co jest dobre i piękne w człowieku. Lusterko mówi: Jestem lustrem. Powiem ci, co widzę. Opowiada, np.: Widzę miłego
              chłopca, ładny uśmiech, wesołe oczy. N. przypomina dzieciom, że mówimy tylko dobre rzeczy, aby nie sprawić koledze
              lub koleżance przykrości – uaktywnienie pozytywnego myślenia o innych.
              x Oglądanie zdjęć i albumów przyniesionych przez dzieci z domu.
              x Ćwiczenia poranne – Zestaw II (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x Zabawa dydaktyczna „Szukamy misia”. Odszukiwanie przedmiotów ukrytych w sali, np. pluszowego misia. Poruszanie
              się według wskazówek kolegi, np.: Idź dwa kroki do przodu, potem pięć kroków w lewo. – ćwiczenie kierunków w prze-
              strzeni, nauka prawidłowego formułowania instrukcji.
              x Zabawa „Imię do imienia”. Z rozsypanych wizytówek z imionami dzieci wybierają swoją i stają obok dziecka, którego
              imię zaczyna się tą samą literą – utrwalenie obrazu graficznego imienia, doskonalenie analizy wzrokowej.
              x Zabawa ruchowa „Rzut do celu” – rzucanie piłkami do kosza.



            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: przygotowanie do nauki czytania i pisania.
            Temat: Adam robi zdjęcia.
            Cele:
              zapoznanie z literą a, A
              doskonalenie umiejętności wypowiadania się na określony temat
              r
              ozwijanie spostrzegawczości
              kształtowanie percepcji słuchowej i wzrokowej
              ogacenie słownictwa
              b
              r
              ozwijanie wyobraźni
              doskonalenie sprawności ruchowej.
                 Pomoce: napisy (aparat, Adam), KP1, KA.

            Przebieg zajęć:
            1.  Omówienie historyjki obrazkowej o przygodzie Trampolinka – KP1, s. 18–19. Chętne dzieci czytają teksty na obraz-
              kach. Zachęcanie do poznawania liter i wzmacnianie motywacji do czytania.
   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36