Page 28 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 28

26  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Wrzesień



          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Zabawa „Imiona” z wykorzystaniem wizytówek, znaczenie wielkiej litery. Dzieci siedzą w kręgu, N. przygotował wizy-
            tówki z imionami dzieci i pyta: Kto potrafi odczytać swoje imię? Chętne dzieci podchodzą i odczytują swoje imię. Zabierają
            wizytówki. Chętne dziecko odczytuje pozostałe imiona i wręcza dzieciom wizytówki. N. mówi: Przyjrzyjcie się uważnie
            napisom. Zapisane imiona składają się z liter. Litery mogą być wielkie lub małe. Pokażcie, która litera w waszym imieniu
            jest wielka, a która – mała. Czy na początku każdego imienia jest wielka litera, czy mała? Imię jest własnością każdego
            człowieka, jest bardzo ważne, czasami niepowtarzalne w grupie, dlatego na początku imienia jest zawsze wielka litera.
            Zapoznanie z obrazem graficznym imienia, ćwiczenie analizy wzrokowej, poznanie znaczenia wielkiej litery na początku
            wyrazu. N. prosi, by każde z dzieci ozdobiło w dowolny sposób swoją wizytówkę.
             x Wykonywanie ćwiczeń w KP1, s. 12. Rysowanie szlacków po śladzie. Łączenie w pary dzieci, które mają się wspólnie bawić.
             x Ćwiczenia poranne – Zestaw II (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Wykonanie kostki z emocjami – wypychanie siatki sześcianu, sklejanie jej. Gdy kostka będzie gotowa dzieci nazywają
            emocje, które są na niej przedstawione – KA, k. 2.
             x „Moje imię” – kolorowanie pierwszej litery swojego imienia. N. rozkłada na podłodze szablony wielkich liter, a dzieci
            (niektóre z pomocą N.) kolejno wybierają pierwszą literę swojego imienia i przechodzą do stolików.
             x Zabawa równoważna „Przejście przez kładkę” – dzieci przechodzą po ławeczce gimnastycznej, stawiając stopę za stopą,
            ręce mają skierowane w bok (N. asekuruje mniej sprawne dzieci) – ćwiczenie zmysłu równowagi.


          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: zajęcia z wykorzystaniem utworu literackiego.
          Temat: wiersz Hanny Łochockiej Ona i ja.
          Cele:
            kształtowanie życzliwego stosunku do innych
            doskonalenie umiejętności wypowiadania się na określony temat
            b
            ogacenie słownictwa
            r
            ozwijanie wyobraźni
            ozwijanie sprawności ruchowej.
            r
               Pomoce: nagranie dowolnej muzyki na CD.

          Przebieg zajęć:
          1.  Słuchanie wiersza Hanny Łochockiej Ona i ja.


                Ona i ja


             Ona ma czarne           Ona rozsądnie              Ona chce śpiewać,     Więc co wspólnego
             brwi i warkoczyk,       zawsze coś powie,          rozmawiać, czytać,    jest między nami?
             ja rudą grzywkę,        a o mnie mówią,            a ja bym w piłkę      Chyba to, żeśmy
             niebieskie oczy .       że mam pstro w głowie .    grała i kwita!        przyjaciółkami .
                                                                                                Hanna Łochocka


          2.  Rozmowa na temat: Czym różnią się dziewczynki opisane w wierszu? W czym są do siebie podobne? Kogo możemy nazwać
            przyjacielem?
          3.  Zabawa „Mój najlepszy kolega z przedszkola jest…” – każde dziecko kolejno kończy zdanie, mówiąc pozytywne słowa
            o swoim przyjacielu czy przyjaciółce. Pozostałe dzieci zgadują, kim jest przedstawiona osoba.
          4.  N. ponownie recytuje wiersz. Dzieci odgrywają scenki dramowe na podstawie tekstu wiersza. Naśladowanie ruchem
            czynności opisanych w wierszu, np. gra w piłkę, śpiewanie, czytanie książki.
          5.  Zabawa ruchowa „Ja i ty”. Dzieci są podzielone na dwie równe grupy. Jedna grupa porusza się w rytm dowolnej muzyki
            nagranej na CD. Na przerwę w muzyce dzieci wybierają dziecko z drugiej grupy i podają sobie prawą rękę. Potem
            następuje zmiana.
   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33