Page 30 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 30
28 • SCENARIUSZE ZAJĘĆ • Wrzesień
Zadania popołudniowe
x Wykonywanie ćwiczeń w KP1, s. 16. Kolorowanie zgodnie z kodem. Rysowanie wzorów po śladzie.
x Zabawa ruchowa „Omijanie przeszkód”. Dzieci z oczami przewiązanymi chustkami omijają kręgle rozstawione na pod-
łodze. N. asekuruje każde dziecko, kierując jego drogą, i chwali za każdy dobrze wykonany ruch.
x Wykonywanie ćwiczeń w KP1, s. 17. Oznaczanie kropką elementu, którego brakuje na dużej ilustracji. Otaczanie pętlą
przedmiotów, które znajdują się na ilustracji – rozwijanie spostrzegawczości.
II Zajęcia główne
Zajęcia 1
Rodzaj zajęć: zajęcia z wykorzystaniem ilustracji.
Temat: Zabawy w naszej sali.
Cele:
doskonalenie umiejętności pracy w zespole
kształtowanie komunikacji werbalnej
r
ozwijanie wyobraźni
r
ozpoznawanie emocji
doskonalenie sprawności ruchowej.
Pomoce: duży arkusz brystolu, flamaster, tamburyn, kostka z emocjami z KA, KP1, CD.
Przebieg zajęć:
1. Wypowiedzi na temat zachowań na podstawie ilustracji w KP1, s. 14–15. N. czyta wypowiedzi dzieci przedstawionych
na obrazku. Przedszkolaki zastanawiają się, co czują bohaterowie scenki, nazywają emocje. Proponują rozwiązać spór
między chłopcami, zastanawiają się, jak pomóc chłopcu, który zgubił zabawkę.
2. N. proponuje dzieciom odegranie takiej samej scenki, która była przedstawiona na ilustracji. Dzieci próbują opowiedzieć
o swoich emocjach, co czuły podczas odgrywania ról.
3. Zabawa kostką z emocjami (KA, k. 2). Chętne dziecko rzuca kostkę i próbuje naśladować emocję, która wypadła. Potem
robią to inne chętne dzieci.
4. Zabawa ruchowa „Tańczą lale, tańczą misie”. Dzieci tworzą dwa koła (dziewczynki i chłopcy). Przy cichych dźwiękach
tańczą dziewczynki, a przy głośnych – chłopcy. (N. odpowiednio manipuluje głośnością dowolnie wybranego nagrania
z CD).
5. Opracowanie Kodeksu Przedszkolaka, zapisanie i narysowanie go na dużym arkuszu brystolu, przyczepienie Kodeksu
na ścianie w sali.
Zajęcia 2
Rodzaj zajęć: zajęcia ruchowe.
Temat: Ćwiczenia gimnastyczne – Zestaw II (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).
III Zajęcia w ogrodzie
x Zabawa „Trudna droga”. N. wyznacza trasę do pokonania, rysując na ziemi kamienie lub rozkładając małe obręcze
gimnastyczne. Dzieci pokonują kamienistą drogę: przeskakują z jednej nogi na drugą tak, aby zawsze wskoczyć na ka-
mień, a nie znaleźć się na krawędzi czy obok kamienia – ćwiczenie poczucia położenia w przestrzeni.
x Obserwacje chmur na niebie – porównywanie kształtów obłoków do znanych dzieciom przedmiotów.
x Zabawa ruchowa „Rzuć woreczek”. N. rysuje kredą okrąg o średnicy około 2 m. Rysuje linię startu w odległości około
5 kroków od okręgu. Dzieci ustawiają się kolejno na linii startu. Pierwszy zawodnik otrzymuje woreczek gimnastyczny,
którym stara się trafić do okręgu. Zawodnik, któremu się to nie udało, może powtórzyć rzut.
Uwaga: N. prosi, aby dzieci na następne zajęcia przyniosły swoje zdjęcia lub albumy ze zdjęciami. Albumy ze zdjęciami
będą jeszcze potrzebne w październiku w 5 tygodniu pracy podczas zajęć poniedziałkowych.