Page 35 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 35

TYDZIEŃ 2  •  Ja i ty to my  •  33



            3.  Zabawa pantomimiczna „Co robię?” – naśladowanie ruchem codziennych czynności wykonywanych w przedszkolu.
            4.  Wspólne ustalanie i zapisanie na arkuszu papieru obowiązków dyżurnego. Dyżurny wybierany jest na jeden tydzień. Za
              prawidłowo wykonane obowiązki pod koniec tygodnia dyżurny otrzymuje pochwałę w obecności grupy. Jeśli dyżurny
              zaniedba swoje obowiązki, pochwały nie otrzymuje. Dyżurny wybierany jest przez całą grupę. Jeżeli dyżurny jest nie-
              obecny, N. wyznacza jego zastępcę.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne.
            Temat: „Znaczek dyżurnego” – projektowanie.
            Cele:
              r
              ozwijanie sprawności manualnych
              r
              ozwijanie zdolności plastycznych
              r
              ozwijanie staranności i dokładności
              r
              ozwijanie wyobraźni.
                 Pomoce: koła z papieru o średnicy 10 cm dla każdego dziecka, kolorowe mazaki, sznurek długości około 3 m.
            Przebieg zajęć:
            1.  Zapoznanie dzieci z tematem pracy. N. demonstruje sposób ich wykonania.
            2.  Dzieci siadają przy stolikach i są podzielone na tyle zespołów, ile ustalono dyżurów w grupie. Projektowanie znaczków dyżurnego.
            3.  Dzieci wybierają po jednej propozycji znaczka dla każdego dyżuru, uzasadniają swoją decyzję.
            4.  N. przygotowuje do znaczka zawieszkę ze sznurka i wręcza dyżurnym.
            5.  Zabawa pantomimiczna – chętne dziecko ruchem i mimiką odgrywa scenkę ilustrującą czynności wykonywane przez
              jednego z dyżurnych. Pozostali zgadują.

            III Zajęcia w ogrodzie


              x Zabawa ruchowa „Skakanka” – dzieci wykonują dowolne skoki na skakance.
              x Zabawa „Spadająca kometa”. N. przygotowuje kometę. Na środku chusteczki należy położyć małą piłeczkę i związać gumką –
              powstaje zabawka przypominająca kometę z ogonem. Dzieci stają w kole. Jedna osoba wchodzi do środka. Stojący w kole
              szybko rzucają do siebie kometę tak, aby nie mogła jej złapać osoba w kole. Gdy kometa zostanie złapana, do koła wchodzi
              osoba, która rzuciła ją ostatnia – ćwiczenie poczucia panowania nad ruchami przez rzuty skierowane do celu.



            Piątek    temat:  Tydzień


            Zapis w dzienniku:

            Aktywność poranna i popołudniowa: „Rysuje ręką” – kreślenie w powietrzu. Zabawa integracyjna „Kolorowa karuze-
            la”. Ćwiczenia poranne – Zestaw II. Wykonywanie ćwiczenia w KP1, s. 22. „Co się zmieniło?” – ćwiczenia w używaniu okre-
            śleń stosunków przestrzennych. Zabawa równoważna „Przejście po moście linowym”.
              Obszary z podstawy programowej: I 5, 9; III 2; IV 1, 8, 18

            Zajęcia główne:   ▶  1. Zajęcia matematyczne – „Tydzień”. Przyporządkowanie liczebników porządkowych do poszczegól-
            nych dni tygodnia. Wykonanie ćwiczeń w KP1, s. 23. Zabawa ruchowa „Wróć na miejsce”.  ▶  2. Zajęcia ruchowe –
            ćwiczenia gimnastyczne – Zestaw II.
              Obszary z podstawy programowej: I 5, 8; IV 2, 4, 12, 16

            Zajęcia w ogrodzie: Zabawa skoczna „Szczur”. Zabawa „Most” – ćwiczenie orientacji i zręczności. „Tunele” – poznawanie
            właściwości piasku, rozwijanie umiejętności pracy w zespole.
              Obszary z podstawy programowej: I 4, 5, 6, 8; IV 11, 18


            I Aktywność poranna i popołudniowa

            Zadania poranne
              x „Rysuje ręką”. Kreślenie w powietrzu dużych, płynnych, swobodnych ruchów w kształcie kół, fal, ósemek itp., naślado-
              wanie ruchów N. lub wyznaczonego dziecka – ćwiczenia rozmachowe mięśni rąk.
   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40