Page 37 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 37
TYDZIEŃ 3 • To jestem ja • 35
TYDZIEŃ 3 To jestem ja
Poniedziałek temat: Radość i smutek
Zapis w dzienniku:
Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa „Pokazuj to, co ja” – naśladowanie ruchów. Układanie dowolnych kom-
pozycji z figur geometrycznych. Ćwiczenia poranne – Zestaw III. Wykonywanie ćwiczeń w KP1, s. 24. Dzielenie wyrazów
na sylaby, liczenie sylab w wyrazie. Zabawa ruchowa „Slalom na czworakach”.
Obszary z podstawy programowej: I 5, 7, 9; III 1, 3; IV 2, 8, 11, 12, 14, 15
Zajęcia główne: ▶ 1. Zajęcia społeczne – „Mam prawo do radości i smutku”. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat
przeżywanych emocji w różnych sytuacjach. Zabawa ruchowa „Rozśmieszacze” – reagowanie na sygnały. ▶ 2. Zajęcia
plastyczne – „Moja buźka”, wypełnianie plasteliną białego koła.
Obszary z podstawy programowej: II 1, 2, 4; IV 1, 7, 8
Zajęcia w ogrodzie: Zabawa „Szukamy pieska” – ćwiczenie spostrzegawczości. Zabawy ruchowe: „Kręta ścieżka”, „Rzucanie
krążka na krążek”.
Obszary z podstawy programowej: I 2, 5, 7; III 5
I Aktywność poranna i popołudniowa
Zadania poranne
x Zabawa „Pokazujcie to, co ja”. N. ruchem ręki kreśli w powietrzu duże, płynne, swobodne kształty fal, kół, ósemek itp.
Dzieci naśladują jego ruchy – ćwiczenia rozmachowe mięśni rąk.
x Układanie dowolnych kompozycji z figur geometrycznych (KA, k. 35, 36).
x Ćwiczenia poranne – Zestaw III (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).
Zadania popołudniowe
x Wykonywanie ćwiczeń w KP1, s. 24. Rysowanie w worku tylu rzeczy, ile dzieci mają lat, ozdabianie worka. Łączenie
w pary znaczków kolorowych i czarno-białych, kolorowanie.
x Dzielenie wyrazów na sylaby, liczenie sylab w wyrazie.
x Zabawa ruchowa „Slalom na czworakach” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
II Zajęcia główne
Zajęcia 1
Rodzaj zajęć: zajęcia społeczne.
Temat: Mam prawo do radości i smutku.
Cele:
doskonalenie umiejętności wypowiadania się na określony temat
n
azywanie uczuć smutku i radości
w
yrażanie uczuć mimiką twarzy
b
ogacenie słownictwa
r
ozwijanie wyobraźni
r
ozwijanie sprawności ruchowej.
Pomoce: lusterka, dla każdego dziecka po 2 plansze – buźki przedstawiające emocje: radość i smutek; dowolne
nagranie muzyki wesołej i smutnej.
Przebieg zajęć:
1. N. rozdaje lusterka: Popatrzcie na swoje twarze. Jaką buzię widzicie w lusterku – wesołą czy smutną? Kto z was dzisiaj
jest smutny, a kto – wesoły? Przypomnijcie sobie smutne zdarzenie i powiedzcie, jakie uczucia wam wtedy towarzyszyły.
Dokończcie zdanie: Jestem smutny, gdy… Dzieci wypowiadają się, czy często bywają smutne.