Page 41 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 41

TYDZIEŃ 3  •  To jestem ja  •  39



                 Pomoce: zabawki, obręcze, kartonik z cyfrą 1, druciki kreatywne, tamburyn, KP1.

            Przebieg zajęć:
            1.  Zabawa „Co do czego pasuje?”. Na sali są rozłożone zabawki, zadaniem dzieci jest uporządkować je w ten sposób,
              aby każdy rodzaj zabawek był w oddzielnej obręczy.
            2.  Przeliczanie elementów w zbiorach, porównywanie liczebności (o ile więcej, o ile mniej).
            3.  N. prezentuje cyfrę 1 drukowaną i pisaną, omawia z dziećmi jej kształt. Kreślenie cyfry w powietrzu, wodzenie palcem
              po śladzie.
            4.  Układanie cyfry 1 z kolorowego drucika kreatywnego.
            5.  Umieszczenie na tablicy planszy z cyfrą 1.
            6.  Dzieci wskazują zbiory jednoelementowe, np.: lalka, samochód, piłka. Umieszczanie cyfry 1 pod zbiorami jednoelemen-
              towymi. (Zamiast zabawek N. może wykorzystać liczmany z KA, k. 37).
            7.  Zabawa ruchowa „Zrób to, co ja”, reagowanie na sygnały. Dzieci biegają po sali. Na sygnał zatrzymują się i robią to,
              co pokazuje N.
            8.  Wykonywanie ćwiczeń w KP1, s. 26–27. Kolorowanie każdej gruszki na jeden wskazany kolor. Łączenie cyfry 1 z kost-
              kami, na których jest jedno oczko. Dorysowywanie po jednym klocku z każdej strony budowli, rysowanie budowli
              z figur geometrycznych. Nalepianie cyfry 1 pod tą tacą, na której jest jeden owoc.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
            Temat: Zabawy z piosenką Dzień dobry.
            Cele:
              u
              trwalenie piosenki Dzień dobry
              wrażliwienie na rytm piosenki
              u
              doskonalenie koordynacji ruchowej
              kształtowanie poczucia rytmu
              doskonalenie pamięci.

                 Pomoce: nagranie piosenki Dzień dobry (CD), dowolne nagranie skocznej muzyki, gumki frotki, CD.

            Przebieg zajęć:
            1.  Powitanie. Dzieci stoją parami i śpiewają piosenkę powitalną opartą na melodii popularnej Wlazł kotek, wykonując przy
              tym wskazane gesty (zob. TYDZIEŃ 2, Środa).
            2.  Zabawa „Kto najlepszą pamięć ma?”. Dzieci poruszają się po całej sali przy akompaniamencie skocznej muzyki. Podczas
              kolejnych przerw w muzyce wykonują określone wcześniej czynności: pierwsza przerwa – stają na jednej nodze, druga
              przerwa – szukają pary, siadają na podłodze i łączą się stopami z kolegą w parze, trzecia przerwa – kładą się na plecach
              i podnoszą trzy dowolne kończyny (np.: dwie nogi i jedną rękę), czwarta przerwa – siadają w kole.
            3.  Nauka piosenki Dzień dobry. Dzieci powtarzają słowa refrenu piosenki Dzień dobry (zob. TYDZIEŃ 2, Środa). Następ-
              nie wykonują go z towarzyszeniem muzyki – CD. W dalszej kolejności uczą się słów pierwszej oraz drugiej zwrotki.
              Podczas nauki zwrotek N. zwraca uwagę na wyraźne wymawianie tekstu w tych fragmentach, w których pojawiają się
              szybkie wartości rytmiczne. Następnie dzieci wykonują rytm drugiego oraz czwartego wersu, realizując go przy pomocy
              gestodźwięków:
              Lubię, kiedy moja grupa stoi w kręgu przed śnia… – cztery szybkie, naprzemienne uderzenia w uda oraz dwa wolne
              …daniem, – dwa klaśnięcia w dłonie
              żeby dzień się dla nas zaczął najweselszym powitaniem – analogicznie jak stoi w kręgu przed śniadaniem.
              W taki sam sposób przebiega rytmizowanie tekstu drugiej zwrotki.
            4.  Zabawa z piosenką Dzień dobry. Dzieci stają parami w kole (bokiem do środka koła) i wykonują piosenkę Dzień dobry
              wraz z określonymi gestami oraz gestodźwiękami. W celu zapamiętania prawej strony dzieci zakładają na prawy nad-
              garstek gumkę frotkę:
              lubię – klaśnięcie w swoje dłonie
              kiedy – klaśnięcie prawą dłonią w prawą dłoń kolegi
              moja – klaśnięcie w swoje dłonie
              grupa – klaśnięcie lewą dłonią w lewą dłoń kolegi
              stoi w kręgu przed śniadaniem – jak opisano w p. 3
              żeby dzień się dla nas zaczął najweselszym powitaniem – analogicznie jak: lubię, kiedy moja grupa stoi w kręgu przed
              śniadaniem.
              Druga zwrotka jak zwrotka pierwsza. Interpretacja ruchowa refrenu (zob. TYDZIEŃ 2, Środa).
            5.  Pożegnanie. Dzieci stoją parami i śpiewają piosenkę pożegnalną opartą na popularnej melodii Wlazł kotek, wykonując
              przy tym wskazane gesty (zob. TYDZIEŃ 2, Środa).
   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46