Page 46 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 46
44 • SCENARIUSZE ZAJĘĆ • Wrzesień
x Wykonywanie ludzików z kasztanów i żołędzi według pomysłów dzieci.
x Zabawa bieżna „Ogonki” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
II Zajęcia główne
Zajęcia 1
Rodzaj zajęć: zajęcia matematyczne.
Temat: Korale Pani Jesieni.
Cele:
dostrzeganie regularności w różnych układach rytmicznych
r
ozwijanie spostrzegawczości
doskonalenie umiejętności posługiwania się liczebnikami głównymi i porządkowymi
orównywanie długości
p
r
ozwijanie sprawności ruchowej.
Pomoce: kasztany, żołędzie, jarzębina, szarfy w 4 kolorach, tamburyn, KP1.
Przebieg:
1. Rozmowa na temat darów jesieni.
2. „Korale Pani Jesieni”. N. rozkłada kasztany, żołędzie i jarzębinę, a dzieci układają z tych materiałów korale według
instrukcji.
3. Przeliczanie elementów, określanie miejsca danego elementu.
4. Zabawa ruchowa „Sznur korali”. Dzieci biegają swobodnie po sali, a na głośny sygnał tamburyna tworzą szeregi zgodnie
z poleceniem N., np. Dzieci z szarfami w jednakowym kolorze – porównują, który sznur jest dłuższy, potem np. 1 dziecko
z czerwoną szarfą, a drugie z niebieską.
5. Przy stolikach, samodzielne układanie z materiału przyrodniczego prostych ciągów rytmicznych.
6. Wykonywanie ćwiczeń w KP1, s. 34. Rysowanie rozwiązań zagadek. Kolorowanie korali zgodnie z rytmem.
Zajęcia 2
Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne.
Temat: Jesienny liść – wydzieranka z kolorowego papieru.
Cele:
r
ozwijanie zdolności plastycznych
ozwijanie sprawności manualnych
r
ozwijanie staranności i dokładności
r
r
ozwijanie cierpliwości.
Pomoce: pień drzewa z brązowego brystolu, szablon liścia z białego papieru dla każdego dziecka, klej, kolorowy
papier.
Przebieg zajęć:
1. Zapoznanie dzieci z tematem pracy. N. przypina na tablicy pień drzewa i informuje, że zadaniem dzieci jest wykonanie
jesiennego liścia i umieszczenie go na drzewie.
2. N. demonstruje dzieciom sposób wykonania pracy. Kolorowy papier trzeba porwać na małe kawałki, a potem przyklejać
na szablon jeden obok drugiego w ten sposób, aby powstał kolorowy liść.
3. Dzieci pracują przy stolikach, N. zachęca do estetycznego wykonania pracy.
4. Część listków można przyczepić na gałęziach drzewa, a część może leżeć już na dole, na ziemi.
III Zajęcia w ogrodzie
x Zabawa na zjeżdżalni.
x Rysowanie kredą na chodniku.
x Zabawa ruchowa „Gąski, gąski do domu” – dzieci stoją na linii. Około 15 m od nich stoi odwrócone tyłem do nich dziecko-
-matka i woła: Gąski, gąski, do domu. Gąski biegną do domu. Na drodze jednak czyha dziecko-lis. Stoi ono z boku trasy,
po której biegną dzieci, i próbuje złapać dzieci-gąski. Zabawa powtarza się dopóty, dopóki jedno z dzieci nie dobiegnie
do domu lub gdy lis nie wyłapie wszystkich gąsek – ćwiczenie reakcji na sygnał.