Page 49 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 49

TYDZIEŃ 4  •  Lecą liście kolorowe  •  47



              x Wylepianie plasteliną litery O.
              x Zabawa skoczna „Zawody stóp” – rzuty połączone z ćwiczeniem stóp (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).



            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: zajęcia z wykorzystaniem utworu literackiego.
            Temat: wiersz Danuty Gellnerowej Żołędzie.
            Cele:
              doskonalenie umiejętności wypowiadania się na określony temat
              wzbogacanie o informacje na dany temat
              r
              ozwijanie wyobraźni
              r
              ozwijanie logicznego myślenia
              r
              ozwijanie sprawności ruchowej.
                 Pomoce: tamburyn, KP1.

            Przebieg zajęć:
            1.  Rozmowa na temat charakterystycznych cech jesieni.
            2.  Słuchanie wiersza Danuty Gellnerowej Żołędzie.


                  Żołędzie

              Chodzę i zbieram żołędzie .      Na nich będzie
              A co z tych żołędzi będzie?      żołędziowa uczta z żołędzi .
              Będzie żołędziowy król           Nie wiem tylko komu
              i królowa,                       smakować będzie?
              dziewczynka żołędziowa,          Może dzikom,
              żołędziowe talerze, półmiski,    gdyby przyszły tu z lasu,
              żołędziowe kubki i miski .       ale dziki pewnie
                                               nie mają czasu .
                                                             Danuta Gellnerowa


            3.  Wypowiedzi dzieci na temat treści wiersza. N. zadaje pytania, np.: Czego szuka bohater wiersza? Jak myślicie, kim on
              może być? Do czego potrzebne są mu żołędzie? Co wy byście zrobili z żołędzi? Jakie zwierzęta jedzą żołędzie? Jakie dary
              jesieni można jeszcze wykorzystać do zrobienia ludzików?
            4.  Zabawa ruchowa „W parku”. Dzieci podzielone na dwie grupy. Jedna grupa to dzieci – drzewa stoją nieruchomo.
              Dzieci z drugiej grupy swobodnie biegają, a na głośny sygnał tamburyna, zatrzymują się przy wybranym drzewie.
              Potem następuje zmiana.
            5.  Wykonywanie ćwiczeń w KP1, s. 40–41. Rozpoznawanie i łączenie liści i owoców drzew. Rysowanie po śladzie bez
              odrywania ręki. Rysowanie po śladzie konturów liścia dębu i kolorowanie. Wyszukiwanie w szufladzie Trampolinka
              ludzików z kasztanów.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
            Temat: Spotkanie z Fryderykiem Chopinem.
            Cele:
              r
              ozwijanie zainteresowania muzyką poważną
              doskonalenie umiejętności gry na instrumentach perkusyjnych
              doskonalenie poczucia rytmu
              wrażliwianie na zmiany tempa
              u
              kształtowanie umiejętności uważnego słuchania muzyki.

                 Pomoce: nagranie Mazurka F. Chopina (CD), nagranie skocznej muzyki, plansze z rysunkami przedstawiającymi
                 budowę utworu, instrumenty perkusyjne: grzechotki, trójkąty, talerze, małe dzwoneczki, bębenek.
   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53   54