Page 52 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 52

50  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Wrzesień



          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: zajęcia przyrodnicze.
          Temat: Jesienna pogoda.
          Cele:
            u
            trwalenie znajomości zjawisk atmosferycznych
            r
            ozumienie symboli graficznych
            n
            abieranie umiejętności ubierania się odpowiednio do pogody
            r
            ozwijanie słownictwa.
               Pomoce: kartoniki ze znakami synoptycznymi, obrazki przedstawiające części ubioru, nagranie odgłosów deszczu
               i wiatru z CD, tamburyn, KP1.

          Przebieg zajęć:
          1.  N. inicjuje rozmowę: Po czym poznajemy jesień? Jaka jest pogoda jesienią? Czy oznaki pogody można zapisać? Dzieci
            swobodnie się wypowiadają. N. weryfikuje ich odpowiedzi i odwołując się do ułożonych rano obrazków, przedstawia
            również znaki synoptyczne.
          2.  „Co to jest?” – chętne dzieci (z pomocą N.) określają pogodę przedstawioną za pomocą znaków synoptycznych.
            Pokazują obrazek, który najbardziej pasuje do warunków atmosferycznych panujących za oknem. Następnie N.
            wskazuje wybrany znak synoptyczny i pyta dzieci, co można robić lub co one zwykle robią, gdy na dworze jest właśnie
            taka aura.
          3.  Zabawa ruchowa „Kropelki” – poruszanie się zgodnie z natężeniem dźwięku tamburyna.
          4.  Zabawa „Jak się ubiorę?”. N. rozkłada przed dziećmi obrazki przedstawiające elementy ubioru (np.: szalik, płaszcz,
            sweter, okulary przeciwsłoneczne, parasol, kalosze, buty sportowe, bluza, bezrękawnik). Następnie wszyscy odwracają
            obrazki i mieszają je, dowolnie rozmieszczając na podłodze. Dzieci odkrywają wybrany obrazek, np. Parasol, i kładą go
            pod najbardziej pasującym znakiem synoptycznym, w tym przypadku pod znakiem deszczu. Dzieci wyjaśniają swoje
            wybory.
          5.  Słuchanie odgłosów deszczu i wiatru (CD) – rozwijanie słownictwa: mżawka, kapuśniaczek, ulewa, burza, wiaterek,
            wichura, bryza, huragan, zefirek…
          6.  Wykonywanie ćwiczeń w KP1, s. 42. Rysowanie po śladzie linii – sznurków od balonów. Łączenie wiatraczka z elemen-
            tami, z których został zbudowany.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczno-techniczne.
          Temat: Wiatraczek.
          Cele:
            r
            ozwijanie sprawności manualnych
            warzanie warunków do wspólnej zabawy
            s
             t
            sprawnianie narządu mowy.
            u
               Pomoce: patyczki, pineski, nożyczki, KA.
          Przebieg zajęć:
          1.  Zapoznanie dzieci z tematem pracy – wykonanie wiatraczka z KA, k. 5.
          2.  Zademonstrowanie sposobu wykonania pracy. Szablon należy wyjąć z karty, złożyć (skierować rogi do środka) i przy-
            mocować do patyczka za pomocą pineski.
          3.  Wykonywanie prac przy stoliku.
          4.  Demonstracja wiatraczków i dmuchanie na nie.


          III Zajęcia w ogrodzie

             x Obserwowanie i opisywanie zjawisk atmosferycznych, zabawy wiatraczkami.
             x Skoki na skakance z nogi na nogę, obunóż.
             x Zabawa bieżna „Berek kucany”.
   47   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57