Page 53 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 53

TYDZIEŃ 4  •  Lecą liście kolorowe  •  51


            Piątek    temat:  Lubimy witaminy



            Zapis w dzienniku:

            Aktywność poranna i popołudniowa: „Zabawa wyrazami” – doskonalenie słuchu fonematycznego oraz analizy
            i syntezy słuchowej. Rozmowa o owocach i warzywach – źródło witamin. Ćwiczenia poranne – Zestaw IV. Wykonywanie
            ćwiczeń w KP1, s. 44–45. Zabawa dydaktyczna „Ile w garści?” – dodawanie i odejmowanie na konkretach. Zabawa rucho-
            wa „Zawody z dźwiganiem”.
              Obszary z podstawy programowej: I 3, 5; III 5, 7; IV 2, 13, 15, 18

            Zajęcia główne:   ▶  1. Zajęcia gospodarcze – „Koktajl warzywno-owocowy”. Zabawa ruchowa „Zrywamy owoce”.
              ▶  2. Zajęcia ruchowe – ćwiczenia gimnastyczne, Zestaw IV.
              Obszary z podstawy programowej: I 1, 3, 5, 8; III 5; IV 20

            Zajęcia w ogrodzie: Obserwacja zachowania ptaków w ogrodzie, wypatrywanie ptaków odlatujących oraz takich, które
            przyleciały jesienią. Zabawa skoczna „Podbijanie balonika”.
              Obszary z podstawy programowej: I 5; III 5, 7, 8; IV 6, 18



            I Aktywność poranna i popołudniowa

            Zadania poranne
              x „Zabawa wyrazami”. Układanie przez dzieci zdania na podstawie ułożonych klocków, np. 2 klocki, zdanie dwuwyrazowe –
              doskonalenie słuchu fonematycznego oraz analizy i syntezy słuchowej.
              x Rozmowa o owocach i warzywach – źródle witamin.
              x Ćwiczenia poranne – Zestaw IV (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x Wykonywanie ćwiczeń w KP1, s. 44–45. Łączenie warzyw i owoców z odpowiednimi koszykami. Liczenie warzyw
              i owoców wykorzystanych do zrobienia soku, rysowanie kropek. Określanie, co dzieci robią w ogrodzie, sadzie i na polu.
              Dorysowywanie owoców na drzewach zgodnie z instrukcją.
              x Zabawa dydaktyczna „Ile w garści?”. Każdy gracz bierze po 3 guziki i obie ręce chowa za siebie. Każdy sam decyduje,
              ile guzików przełoży do drugiej ręki – jeden, dwa lub trzy. Dzieci bawią się w parach. Obaj gracze wyjmują zza pleców
              zamkniętą dłoń i kolejno zgadują, ile razem jest guzików w dłoniach (nie liczy się guzików w ręce trzymanej za plecami).
              Wygrywa osoba, która prawidłowo poda liczbę guzików.
              x Zabawa ruchowa „Zawody z dźwiganiem” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).


            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: zajęcia kulinarne.
            Temat: Koktajl warzywno-owocowy.
            Cele:
              zdobywanie wiadomości kulinarnych
              n
              abywanie nowych doświadczeń
              ozwijanie sprawności ruchowej.
              r
                 Pomoce: dowolne owoce, warzywa, mikser, szklanki dla każdego dziecka, sylweta Trampolinka.

            Przebieg zajęć:
            1.  Powitanie. N. zapoznaje dzieci z tematem. Wyjaśnia dzieciom, że dzisiaj jest okazja, aby zrobić niespodziankę naszemu
              przyjacielowi i proponuje zaprosić Trampolinka. Musimy przygotować coś wspaniałego, coś, co ucieszy Trampolinka.
              Myślę, że mógłby to być np. koktajl.
            2.  N. wyjaśnia dzieciom, jak zrobić koktajl.
   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57   58