Page 47 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 47

TYDZIEŃ 4  •  Lecą liście kolorowe  •  45


            Wtorek    temat:  O! Owoce



            Zapis w dzienniku:

            Aktywność poranna i popołudniowa: Zagospodarowanie kącika przyrody, układanie owoców i warzyw. „Zapomniałam
            kupić” – analiza i synteza słuchowa wyrazów. Ćwiczenia poranne – Zestaw IV. Wykonywanie ćwiczeń w KP1, s. 38. Zabawa
            „Wdech – wydech”. Zabawa na czworakach „Pająk i pająk akrobata”.
              Obszary z podstawy programowej: I 3, 5, 7, 9; III 5; IV 2, 4, 5, 6, 8, 18

            Zajęcia główne:   ▶  1. Przygotowanie do nauki czytania i pisania – „Owoce są smaczne”. Zapoznanie z literą o, O.
            Wykonywanie ćwiczeń w KP1, s. 36–37. Zabawa ruchowa „Koła”, reagowanie na sygnały.  ▶  2. Zajęcia ruchowe –
            Ćwiczenia gimnastyczne, Zestaw IV.
              Obszary z podstawy programowej: I 5, 8; IV 2, 4, 5, 9

            Zajęcia w ogrodzie: Obserwacje „Szukamy Pani Jesieni” – dostrzeganie zmian zachodzących w przyrodzie. Zabawy
            w piaskownicy. Zabawa ruchowa „Żonglowanie piłeczką”.
              Obszary z podstawy programowej: I 5, 8; II 11; IV 11, 18



            I Aktywność poranna i popołudniowa

            Zadania poranne
              x Zagospodarowanie kącika przyrody, układanie owoców i warzyw.
              x „Zapomniałam kupić”. N. mówi: Byliśmy dziś w sklepie warzywnym. Zapomniałam kupić pewne warzywo. Odgadnijcie
              jego nazwę. Zaczyna się (np.) na b. Dzieci zgadują. W razie potrzeby N. podaje kolejne wskazówki, np.: Nazwa tego
              warzywa kończy się na a i składa się z 3 sylab (klaśnięcia) i aż z 9 liter. (brukselka).
              x Ćwiczenia poranne – Zestaw IV (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x Wykonywanie ćwiczeń w KP1, s. 38. Rysowanie owoców po śladzie i wzorów. Pisanie po śladzie litery o, O.
              x Zabawa „Wdech – wydech”. Dzieci poruszają się w dowolnych kierunkach według określonego rytmu. Na sygnał zatrzy-
              mują się, unosząc ręce. Następnie pochylają się w  prawo, wykonują wydech ustami i  wypowiadają przeciągle:
              głoski: szsz. Powracają do pionu, wciągają powietrze i pochylają się w drugą stronę, wykonując te same czynności –
              ćwiczenia percepcji słuchowej, nauka prawidłowego oddychania.
              x Zabawa na czworakach „Pająk i pająk akrobata” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).



            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: przygotowanie do nauki czytania i pisania.
            Temat: Owoce są smaczne.
            Cele:
              zapoznanie z literą o, O
              doskonalenie umiejętności wypowiadania się na określony temat
              ozwijanie spostrzegawczości
              r
              r
              ozwijanie percepcji słuchowej
              r
              ozwijanie percepcji wzrokowej
              ogacenie słownictwa
              b
              r
              ozwijanie wyobraźni
              ozwijanie sprawności ruchowej.
              r
                 Pomoce: tamburyn, KP1, KA.
            Przebieg zajęć:
            1.  Omówienie historyjki obrazkowej o przygodzie Trampolinka – KP1, s. 36–37. Chętne dzieci mogą czytać teksty
              na obrazkach.
            2.  Wyróżnienie głoski o w nagłosie w słowach: owoce i Ola.
   42   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52