Page 21 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 21

TYDZIEŃ 1  •  Moje przedszkole  •  19


            Wtorek    temat:  Wakacyjne przygody



            Zapis w dzienniku:

            Aktywność poranna i popołudniowa: „Muszelki” – kalkowanie rożnych wzorów. Zabawa dydaktyczna „Pilot w samo-
            locie”, ćwiczenie orientacji przestrzennej. Ćwiczenia poranne – Zestaw I. Lepienie z plasteliny na dowolny temat. Wykony-
            wanie ćwiczeń w KP1, s. 4. Zabawa ruchowa „Skaczące piłeczki”.
              Obszary z podstawy programowej: I 5, 7, 9; II 5; III 5; IV 1, 11, 8, 12, 14

            Zajęcia główne:   ▶  1. Przygotowanie do nauki czytania i pisania – „Wspomnienia z wakacji”. Rozmowa na temat
            wakacyjnych wyjazdów. Zagadki obrazkowe. Ćwiczenia w czytaniu globalnym. Zabawa ruchowa „Kolory”, reagowanie na
            sygnały. Wykonywanie ćwiczeń w KP1, s. 3.  ▶  2. Zajęcia ruchowe – ćwiczenia gimnastyczne, Zestaw I.
              Obszary z podstawy programowej: I 5, 7, 8; II 2; IV 2, 4, 5, 7, 8, 10, 12, 18

            Zajęcia w ogrodzie: Zabawa z wykorzystaniem chusty animacyjnej „Złap piłkę”. Obserwacje przyrodnicze.
              Obszary z podstawy programowej: I 2, 5; III 5; IV 18


            I Aktywność poranna i popołudniowa

            Zadania poranne
              x „Muszelki” – praca z wykorzystaniem kalki, kalkowanie różnych wzorów.
              x Zabawa dydaktyczna „Pilot w samolocie” – ćwiczenie orientacji przestrzennej. N. wybiera dwoje dzieci. Jedno jest
              pilotem samolotu i ma zamknięte oczy, natomiast drugie odgrywa rolę kapitana wieży kontrolnej i za pomocą słów tak
              kieruje samolotem, aby bezpiecznie wylądował na lotnisku. Pilot musi się maksymalnie skoncentrować, aby prowadzić
              samolot między ustawionymi na dywanie przeszkodami.
              x Ćwiczenia poranne – Zestaw I (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x Lepienie z plasteliny na dowolny temat.
              x Wykonywanie ćwiczeń w KP1, s. 4. Łączenie w pary takich samych zabawek, skreślanie zabawek, które zostały inaczej
              ułożone na półkach.
              x Zabawa ruchowa „Skaczące piłeczki”. Podskoki obunóż, na jednej nodze, na palcach.



            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: przygotowanie do nauki czytania i pisania.
            Temat: Wspomnienia z wakacji.
            Cele:
              doskonalenie umiejętności pracy w zespole
              kształtowanie komunikacji werbalnej
              r
              ozwijanie spostrzegawczości
              r
              ozwijanie wyobraźni
              doskonalenie sprawności ruchowej
              ozwijanie logicznego myślenia.
              r
                 Pomoce: w kopertach pocięte na części obrazki przedstawiające góry, morze, las i jezioro, podpisy (Tatry, Bałtyk,
                 Mazury, las), kartoniki z podpisami, kolorowe krążki, kredki, tamburyn, KP1.

            Przebieg zajęć:
            1.  Rozmowa na temat wakacyjnych wyjazdów.
            2.  Układanie obrazków. N. dzieli grupę na 4 zespoły i wręcza koperty, w których są obrazki pocięte na części. Zadaniem
              dzieci jest ułożyć obrazek. Dobieranie podpisów do obrazków, globalne czytanie wyrazów.
            3.  Zabawa ruchowa „Kolory”. Dzieci kładą krążki przed sobą na podłodze. Gdy N. mówi nazwę jakiegoś koloru, to dzieci,
              które mają krążek w tym kolorze, biegną po sali.
            4.  Wykonywanie ćwiczeń w KP1, s. 3. Kolorowanie rysunków Oli i Adama.
   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26