Page 239 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 239

TYDZIEŃ 20  •  Gdzie mieszkasz?  •  237



            Cele:
              r
              ozwijanie umiejętności wypowiadania się na określony temat
              ozwijanie logicznego myślenia
              r
              r
              ozwijanie percepcji słuchowej
              doskonalenie umiejętności klasyfikowania
              u
              świadomienie dzieciom zagrożeń, jakie mogą się zdarzyć podczas korzystania z urządzeń elektrycznych.
                 Pomoce: obrazki przedstawiające różne domowe urządzenia, podpisy, 2 obręcze, tamburyn, KP3.

            Przebieg zajęć:
            1.  Rozmowa na temat wyposażenia domu.
            2.  Zabawa dydaktyczna „Jaki to przedmiot?” N. rozkłada na podłodze obrazki, przedstawiające różne przedmioty używa-
              ne w gospodarstwie domowym i opisuje jeden z nich. Zadaniem dzieci jest odgadnąć, o jakim przedmiocie mówił N.
              Potem wybrany przedmiot opisuje chętne dziecko.
            3.  Układanie obrazków w obręczach: w jednej obręczy te, które nie są na prąd, a w drugiej – elektryczne.
            4.  Rozmowa na temat oszczędzania prądu i o zagrożeniach, jakie mogą powstać podczas niewłaściwego obsługiwania urzą-
              dzeń elektrycznych (dzieci zawsze z nich korzystają pod nadzorem osób dorosłych lub nie mogą same z nich korzystać).
            5.  Układanie podpisów pod obrazkami, dzielenie wyrazów na sylaby.
            6.  Zabawa ruchowa „Przewód elektryczny”. Dzieci biegają po sali, a na głośny sygnał tamburyna, ustawiają się w szeregu –
              robią długi sznur. Zabawę powtarzamy kilkakrotnie.
            7.  Wykonywanie ćwiczeń w KP3, s. 40. Nalepianie na dach domu paneli słonecznych, nalepianie gniazdek elektrycznych
              przy zdjęciach urządzeń elektrycznych.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
            Temat: Gdzie mieszkają zwierzęta?
            Cele:
              n
              auka piosenki Zajączek odwiedza znajomych
              u
              wrażliwienie na akcent metryczny
              r
              ozwijanie poczucia rytmu
              u
              wrażliwienie na sygnały muzyczne
              doskonalenie spostrzegawczości
              integracja grupy.
                 Pomoce: tamburyn, nagranie piosenki Zajączek odwiedza znajomych (CD), nagranie skocznej muzyki, bębenek,
                 szarfa, materiał, ławeczka.

            Przebieg zajęć:
            1.  Powitanie. Dzieci poruszają się przy akompaniamencie rytmów granych przez N. na tamburynie. W przerwie N. wy-
              mienia nazwy części ciała. Dzieci podchodzą do siebie i łączą się wskazaną częścią ciała, wypowiadając słowapowitania.
            2.  Zabawa „Śpiewamy i liczymy”. N. śpiewa piosenkę Wlazł kotek na płotek. Następnie dzieci ustalają, na ile liczy się pio-
              senka. N. śpiewa ponownie, a dzieci zaznaczają początek taktu klaśnięciem, a drugą i trzecią miarę taktu klepnięciem
              o uda. Następnie N. śpiewa piosenkę Kurki trzy. Dzieci ustalają, na ile liczy się piosenka, po czym N. ponownie śpiewa
              piosenkę, a dzieci zaznaczają początek taktu klaśnięciem, a kolejne miary (2, 3, 4) klepnięciem o uda.
            3.  Nauka drugiej zwrotki piosenki Zajączek odwiedza znajomych (CD). Dzieci powtarzają pierwszą zwrotkę oraz refren
              piosenki. Następnie uczą się tekstu drugiej zwrotki. W dalszej kolejności dzieci wykonują całą piosenkę wraz z układem
              ruchowym: zwrotki – w parach, kołysząc się w rytm muzyki, refreny – maszerując po całej sali. Pod koniec refrenu dzieci
              szukają nowej pary.
            4.  Zabawa Domy zwierząt. Dzieci liczą, z ilu sylab składają się nazwy zwierząt: lis, mrówka, wiewiórka. Następnie wypo-
              wiadają nazwy wskazanych zwierząt w podanych rytmach.

                   Lis                                              (jedna nuta i dwie przerwy
                   Lis                                              trwające tak długo jak dana nuta)
                   Lis

                  Mrów      -     ka                                (dwie równe nuty i jedna
                                                                    przerwa w tempie nut)
                  Mrów      - -   ka
                                  ka
                  Mrów
                                                                    (trzy równe nuty)
                   Wie     -     wiór      -     ka
                   Wie     -      wiór     -     ka
                   Wie     -      wiór     -     ka
   234   235   236   237   238   239   240   241   242   243   244