Page 236 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 236

234  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Styczeń



          Przebieg zajęć:
          1.  Zapoznanie dzieci z tematem i wysłuchanie wiersza Danuty Gellnerowej Obrazek.



                Obrazek

             Mam sześć kredek w pudełeczku,    Kotek siedzi na okienku
             narysuję domek .                  bardzo dumny z domku,
             W jednym oknie będzie kotek,      tylko mały Tomek płacze .
             w drugim mały Tomek .             Czemu płaczesz, Tomku?


             Na czerwonym dachu komin .        Tomek chciałby wyjść na spacer,
             Dym leci do góry .                jesień piękna taka!
             Ponad dachem żółte słonko         Ale spójrzcie: dom drzwi nie ma .
             wśród niebieskich chmurek .       I jak tu nie płakać?
                                                                       Danuta Gellnerowa


          2.  Rozmowa na temat treści wiersza. Wyjaśnienie dzieciom pojęcia ognisko domowe – ciepło i poczucie bezpieczeństwa.
          3.  Omówienie znaczenia słowa dom (budynek, mieszkanie, rodzina, dom handlowy, dom kultury, dom wczasowy).
          4.  Zabawa przysłowiami – próba wyjaśnienia ich znaczenia. Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej. Wolnoć Tomku w swo-
            im domku.
          5.  Zabawa ruchowa „Gąski, gąski do domu” (zob. TYDZIEŃ 4, Czwartek).
          6.  Wykonywanie ćwiczeń w KP3, s. 34. Oglądanie zdjęć różnych domów, rozmowa na temat ich kształtów (użycie
            przymiotników, dach – płaski, strzelisty, wysoki, niski, stromy; okna – małe, duże, prostokątne, kwadratowe), określanie
            kto w nich mieszka – praca ze zdjęciami.
          7.  Dorysowywanie komina na pierwszym z lewej strony domu, kolorowanie drzwi najwyższego domu. Kolorowanie
            konturowego rysunku zgodnie z kolorami figur geometrycznych umieszczonych obok konturowego rysunku – ćwicze-
            nia 2 i 3 w KP3, s. 35.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne.
          Temat: Dom moich marzeń.
          Cele:
            r
            ozbudzanie zainteresowania architekturą
            wprowadzenie w świat wartości estetycznych
            w
            ypowiadanie się przez sztukę
            ozwijanie zdolności plastycznych.
            r
               Pomoce: albumy fotograficzne na temat architektury, białe kartki papieru A4 dla każdego dziecka, farby.

          Przebieg zajęć:
          1.  Oglądanie albumów fotograficznych przedstawiających różne budynki mieszkalne w najbliższej okolicy i w kraju.
            Używanie określeń: dom jednorodzinny, blok mieszkalny, wieżowiec. Próby liczenia, ile pięter mają budynki przedsta-
            wione na zdjęciach. Opisywanie wyglądu budynków.
          2.  Estetyczne wykonanie pracy – malowanie farbami domu marzeń.
          3.  Wystawa prac plastycznych w sali przedszkolnej lub na korytarzu przedszkolnym.


          III Zajęcia w ogrodzie

             x „Zaprzęgi” – dzieci ciągną sanki, naśladując koniki.
             x „Zimowe drzewa” – obserwowanie przyrody w zimowej szacie – budzenie wrażliwości na piękno przyrody.
             x Zabawa ruchowa bieżna „Biegnij! – Stój!” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
   231   232   233   234   235   236   237   238   239   240   241