Page 233 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 233

TYDZIEŃ 1 9  •  Święto Babci i Dziadka  •  231



            3.  Zabawa „Pajęcza sieć” – dzieci i N. siedzą w kole. N. trzyma w dłoni kłębek włóczki. Toczy go do jednego z dzieci
              i mówi: Mój dziadek jest… Dziecko łapie kłębek, nawija włóczkę na palec i kończy rozpoczęte zdanie. Toczy kłębek
              do innego dziecka (włóczkę ma cały czas owiniętą na palcu). Następne dziecko wykonuje te same czynności i kończy
              to samo zdanie. W ten sposób z włóczki powstanie „pajęcza sieć”. Na koniec N. przecina tę sieć nożyczkami.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne.
            Temat: Serduszko dla dziadka.
            Cele:
              ozwijanie wyobraźni
              r
              ozwijanie zdolności plastycznych
              r
              ozwijanie sprawności manualnych.
              r
                 Pomoce: różnej wielkości szablony serduszek, ołówki, kredki, kolorowy papier, nożyczki, klej, flamastry, różne
                 materiały ozdobne.

            Przebieg zajęć:
            1.  Przygotowywanie prezentu dla dziadka. Wybieranie szablonu serduszka, odrysowanie na kolorowym brystolu, wycina-
              nie i ozdabianie według własnego pomysłu.
            2.  Wręczenie prezentu dziadkowi.



            III Zajęcia w ogrodzie

              x Zabawa z podskokami i elementem wyprostnym „Bałwanki”. Dzieci stoją w kole, jedno – bałwanek staje w środku. Dzie-
              ci chodzą z podskokami wokół bałwanka, mówiąc wierszyk: Cicho na paluszkach dokoła chodzimy, może dziś bałwanka
              wcale nie zbudzimy. Następnie zatrzymują się, zataczają koło rękami i mówią: Słonko się wysoko nad chmurami wzbiło
              i bałwanka naszego ze snu obudziło. Dzieci się rozbiegają, a rozbudzone dziecko-bałwanek biegnie i łapie swojego
              następcę.
              x Zabawy z wykorzystaniem sprzętu terenowego – zwrócenie uwagi na przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.
              x Zabawa ruchowa skoczna „Przeskocz przez kałużę” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).



            Piątek    temat:  Będzie słodko



            Zapis w dzienniku:

            Aktywność poranna i popołudniowa: Kreślenie wzorów literopodobnych. Wyszukiwanie danej litery z tytułów wycię-
            tych z gazet. Wykonywanie ćwiczeń w KP3, s. 32. Ćwiczenia poranne – Zestaw II. Wykonywanie ćwiczeń w KP3, s. 33.
            Wylepianie plasteliną cyfry 5. Ćwiczenia oddechowe – dmuchanie na kawałki bibuły. Zabawa ruchowa „Siłacze”.
              Obszary z podstawy programowej: I 5, 8, 9; III 5; IV 4, 8, 15

            Zajęcia główne:   ▶  1. Zajęcia kulinarne – pieczemy ciastka. Zabawa ruchowa „Rośnie ciasto”.  ▶  2. Zajęcia ruchowe –
            ćwiczenia gimnastyczne, Zestaw IX.
              Obszary z podstawy programowej: I 1, 5, 8, 9; III 5; IV 1, 2, 5, 12

            Zajęcia w ogrodzie: Rzuty śniegowymi kulkami lub piłkami. „Czy dzisiaj ulepimy bałwana?” – poznawanie właściwości
            śniegu w zależności od temperatury powietrza. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Kolory na miejsca”.
              Obszary z podstawy programowej: I 5, 8, 9; III 5; IV 18


            I Aktywność poranna i popołudniowa

            Zadania poranne
              x Kreślenie wzorów literopodobnych.
              x Wyszukiwanie danej litery z wyciętych z gazet tytułów. Dzieci otrzymują pocięte z gazet kawałki. Wyszukują litery
              w tytułach pisanych różnymi czcionkami. Oznaczają je różnymi kolorami.
   228   229   230   231   232   233   234   235   236   237   238