Page 232 - Nowa Trampolina sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 232

230  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Styczeń



          III Zajęcia w ogrodzie

             x Budowanie ze śniegu różnorodnych budowli – porównywanie ich wysokości.
             x Zabawa ruchowa z elementem rzutu „Traf i zdobądź punkty” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).




          Czwartek    temat:  Kocham mojego dziadka



          Zapis w dzienniku:

          Aktywność poranna i popołudniowa: Układanie puzzli. Gry planszowe z pionkami. Ćwiczenia poranne – Zestaw II.
          Wykonywanie ćwiczeń w KP3 s. 31. Zabawy konstrukcyjne – budowanie z klocków. Ćwiczenie dużych grup mięśniowych
          „Supełek”.
            Obszary z podstawy programowej: I 5, 6, 8, 9; II 8; III 1, 5, 8; IV 1, 4, 5, 13

          Zajęcia główne:   ▶  1. Zajęcia społeczne – „Mój dziadzio”. Rozmowa na temat ginących zawodów – KP3, s. 28-29. Zabawa
          „Uciekaj myszko do dziury”.  ▶  2. Zajęcia plastyczne – „Serduszko dla dziadka”. Ozdabianie według własnych pomysłów.
            Obszary z podstawy programowej: I 5, 8, 9; III 5; IV 7, 20

          Zajęcia w ogrodzie: Zabawa z podskokami i elementem wyprostnym „Bałwanki”. Zabawy z wykorzystaniem sprzętu te-
          renowego. Zabawa ruchowa „Przeskocz przez kałużę”.
            Obszary z podstawy programowej: I 5, 8, 9; III 5



          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Układanie puzzli.
             x Gry planszowe z wykorzystaniem pionków. Zabawa „Dziadek potrzebuje...” Dzieci siedzą w kole, a N. rozkłada różne
            przedmioty. Zadaniem dzieci jest wybrać jakiś przedmiot, który jest potrzebny dziadkowi i uzasadnić swój wybór.
             x Ćwiczenia poranne – Zestaw II (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Wykonywanie ćwiczeń w KP3, s. 31. Rysowanie wzorów na krawacie i odszukiwanie takich samych elementów na ko-
            kardach.
             x Zabawy konstrukcyjne – budowanie domów z klocków, porównywanie wysokości i szerokości, mierzenie jedną miarą.
             x Zabawa ruchowa – ćwiczenia dużych grup mięśniowych „Supełek” z Zestawu II (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).


          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: zajęcia społeczne.
          Temat: Mój dziadzio.
          Cele:
            p
            oznanie dawnych zawodów
            wzmacnianie więzi rodzinnych
            oznawanie oraz przestrzeganie tradycji i zasad obowiązujących w życiu rodzinnym
            p
            r
            ozwijanie umiejętności układania ustnych wypowiedzi na podany temat.
               Pomoce: ilustracja przedstawiająca dziadka, kłębek wełny, KP3.

          Przebieg zajęć:
          1.  Rozmowa o ginących zawodach przedstawionych na zdjęciach. Zawody takie jak kowal, garncarz czy tkacz były kiedyś
            bardzo popularne, znali je lepiej nasi dziadkowie i pradziadkowie (KP3, s. 28–29).
          2.  Zabawa z dzieciństwa naszych dziadków „Uciekaj myszko do dziury” – dzieci, trzymając się za ręce, ustawiają się
            w kręgu. Dwoje dzieci „mysz” i „kot” zostają na zewnątrz kręgu, pozostałe chodzą w kółko i śpiewają popularną piosenkę.
   227   228   229   230   231   232   233   234   235   236   237